ارتودنسی با براکتهای شفاف

 

دکتر-برهمن-سبزواری-براکت-ارتودنسی-شفاف-۱۱

اولین بار براکتهای شفاف (سرامیکی) حدود ۳۰ سال قبل معرفی شدند و از آن زمان از نظر زیبایی، استحکام و دوام پیشرفتهای زیادی داشته اند، بطوریکه امروزه یک جایگزین زیبا ومطمئن برای براکتهای فلزی به شمار می آیند. این براکتها شفاف بوده و رنگ دندان از زیر آن منعکس شده و در نتیجه نسبتا نامرئی هستند و تنها از فاصله نزدیک دیده می شوند.

در بیماران بزرگسالی که زیبایی و عدم رویت دستگاه ارتودنسی برایشان در اولویت است، کاربرد براکتهای سرامیکی یکی از بهترین گزینه هاست. انتخابهای دیگر این بیماران که “ارتودنسی لینگوال” و “ارتودنسی نامرئی” است، هر دو محدودیتهای متعددی از نظر فرآیند لابراتواری و کاربرد دارند و نیز هزینه بسیار سنگینی را به بیمار تحمیل می کنند. برای تعیین این نکته که کدام بیمار کاندید مناسبی برای براکتهای شفاف است باید با متخصص ارتودنسی مشورت نمود.

 

مقایسه تصویری براکتهای فلزی، سرامیکی و ارتودنسی نامرئی (Clear) و ارتودنسی لینگوال:

دکتر-برهمن-سبزواری-براکت-ارتودنسی-شفاف-۱۲

 

ساختار و مکانیسم براکتهای سرامیکی تا حد زیادی مشابه براکتهای فلزی است ولی معمولا حجیم تر هستند و به علت اصطکاک بیشتر تا حدی باعث طولانی تر شدن درمان ارتودنسی ثابت می گردند. در صورت تمایل بیمار می توان با صرف هزینه بیشتر سیمهای ارتودنسی سفید (روکش دار) هم بکار برد که میزان رویت دستگاه را کاهش می دهد.

نگهداری و مراقبت از براکتهای شفاف چگونه است؟

 

دکتر-برهمن-سبزواری-براکت-ارتودنسی-شفاف-۱۴

 

برخلاف تصور عمومی از براکتهای سرامیکی که به نظر شکننده می رسند، این براکتها در کل، دوام و استحکام قابل قبولی دارند. اگر بیمار دقت و مراقبت لازم را در طی درمان داشته باشد طول عمر براکتهای سرامیکی مشابه انواع فلزی است.

براکتهای سرامیکی تا حدی پتانسیل رنگ پذیری دارند، بنابراین رعایت دقیق بهداشت دهان و محدود کردن مصرف مواد غذایی رنگدانه دار مانند نوشابه، شکلات و … و نیز منع مصرف دخانیات اهمیتی مضاعف دارد تا از زرد و لکه دار شدن براکتها ممانعت گردد. رعایت دستورات تغذیه ای بویژه اجتناب از خوردن مواد غذایی سفت برای براکتهای سرامیکی بیش از براکتهای فلزی اهمیت دارد، زیرا بهر حال شکنندگی بیشتری از براکتهای فلزی دارند.

در طی فرآیند طراحی و ساخت براکتهای سرامیکی برای کاهش شکنندگی، براکت را حجیم تر می سازند. بزرگتر بودن براکتهای سرامیکی نسبت به براکتهای فلزی تمیز کردن آنها و رعایت بهداشت دهان را دشوارتر می کند و در صورت سهل انگاری بیمار شانس پوسیدگی در اطراف براکتها را افزایش می دهد.

با توجه به مطالب فوق، به بیمارانی که تحت درمان با براکت سرامیکی هستند توصیه می شود در فواصل کوتاهتری جهت معاینه، جرم گیری و احیانا ترمیم دندانهای پوسیده به دندانپزشک خود مراجعه نمایند.

 

مزایای براکتهای سرامیکی

مزیت عمده این براکتها که آنرا برای بیماران بویژه بزرگسالان جذاب کرده است، دیده شدن کمتر آنها بر روی دندانهاست. همچنین در مقایسه با سایر سیستمهای ارتودنسی نامرئی، کم هزینه تر بوده و نتایج درمانی مطلوب تر و قابل پیش بینی تری ارائه می دهند.

دکتر-برهمن-سبزواری-براکت-ارتودنسی-شفاف-۱۵

محدودیتهای براکتهای سرامیکی

درمان طولانی تر : با توجه به اصطکاک بیشتر سیمهای ارتودنسی با براکتهای سرامیکی در مقایسه با براکتهای فلزی، حرکت دندانها با این سیستم کندتر است و در مجموع انتظار می رود که روند درمان با براکتهای سرامیکی طولانی تر باشد.

شکنندگی : براکتهای سرامیکی با وجود همه پیشرفتها و نوآوری ها، به علت نداشتن خاصیت “چکش خواری” یا شکل پذیری فلزات، نسبت به براکتهای فلزی شکننده تر هستند. بنابراین در بیمارانی که مراقبت کمتری از دستگاههای ارتودنسی دارند مانند نوجوانان توصیه نمی گردد.

رنگ پذیری : این براکتها تا حدی قابلیت جذب مواد رنگی را دارند و ممکن است در صورت بی مبالاتی بیمار در بلند مدت تغییر رنگ دهند.

آسیب به مینای دندانها : براکتهای سرامیکی با وجود شکنندگی نسبی، در برابر سایش بسیار مقاوم هستند و از براکتهای فلزی و حتی مینای دندان هم سخت تر می باشند. بنابراین در طی درمان احتمال ساییده شدن مینای دندانهای مقابل در تماس با براکتهای سرامیکی وجود دارد. یک مشکل دیگر هم هنگام برداشتن براکتها بروز می کند زیرا قدرت اتصال این براکتها به مینای دندان بسیار زیاد است و احتمال شکستن مینای دندان حین جدا کردن براکت سرامیکی بسیار بیشتر از براکت فلزی است.

هزینه های مستقیم و جانبی : با توجه به گرانتر بودن براکتهای سرامیکی، درمان ارتودنسی با آنها هم هزینه بیشتری برای بیمار خواهد داشت. طولانی تر شدن درمان با این سیستم براکتی و افزایش تعداد و زمان جلسات درمان و نیز مشکلات بالقوه ای که می تواند طی درمان دامنگیر بیمار شود هزینه های مضاعفی را به بیمار تحمیل می کند.

دکتر-برهمن-سبزواری-براکت-ارتودنسی-شفاف-۱۳