۱-دستورات طی درمان ارتودنسی ثابت :

در صورتی که بیمار در طول درمان ارتودنسی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکند به دلیل بروز پوسیدگی و بیماری لثه، نتایج درمان ارتودنسی و سلامت دندانها به خطر خواهد افتاد.

برای رعایت بهداشت دهان، علاوه بر مسواک معمولی (نرم یا متوسط) نیاز به تهیه مسواک بین دندانی و نخ دندان سوپرفلاس (Super Floss) و نیز کاربرد دهانشویه فلورایده به صورت هفتگی (۰٫۲%) یا روزانه (۰٫۰۵%) است. پس از هر وعده غذایی باید حداقل ۵ دقیقه مسواک زد و پس از مسواک زدن، دندانها و وسایل ارتودنسی را به دقت معاینه و کنترل نمود. توالی صحیح رعایت بهداشت دهان به این شرح است : نخ دندان، مسواک، دهان شویه فلورایده (اطلاعات بیشتر در مورد وسایل مورد نیاز بهداشت دهان و دندان)

 

ارتودنسی-متخصص-حین-درمان-۱۷

ارتودنسی-متخصص-حین-درمان-۱۵

 

همچنین لازم است لثه ها به صورت مرتب با آب نمک رقیق و به کمک انگشت ماساژ داده شوند.

در طی درمان باید هر ۶ ماه یکبار، برای کنترل پوسیدگی و معاینه دندانها به دندانپزشک مراجعه کرد.

معمولا پس از قراردادن جدا کننده های لاستیکی بین دندانها و یا تعویض سیمهای ارتودنسی ، دندانها دردناک و حساس می گردند؛ این درد به زودی بر طرف خواهد شد. استفاده از مسکن هایی نظیر ایبوپروفن یا استامینوفن به کاهش این ناراحتی کمک می کند. قرار دادن و جویدن قطعه کوچکی از آدامس در نواحی دردناک، باعث کاهش درد می گردد.

 

ارتودنسی-متخصص-حین-درمان-۱۶

 

به دنبال قرار دادن وسایل ارتودنسی ثابت (بندها و براکتها) ممکن است لبها و گونه ها تحریک شوند که این تحریکات ظرف چند روز بهبود می یابند. قرار دادن مقداری موم نرم بر روی سطوح زبر یا برجسته وسایل ارتودنسی باعث تسریع در بهبود وضعیت فوق و افزایش تطابق بافتی با ابزارهای ارتودنسی می گردد.

 

ارتودنسی-متخصص-حین-درمان-۱۸

ارتودنسی-متخصص-حین-درمان-۱۵

 

خونریزی از لثه در هنگام مسواک زدن یا کاربرد نخ دندان، نشانه التهاب لثه است و باید بهداشت دهان به شکل دقیق تر و مؤثرتری رعایت گردد و در صورت صلاحدید متخصص ارتودنسی، دندانها جرم گیری شوند.

حساسیت دندانها به گرما و بویژه سرما (هوای سرد یا نوشیدنیهای سرد) می تواند نشانه پوسیدگی دندانی باشد، در این صورت باید در اولین ویزیت به متخصص ارتودنسی اطلاع داد.

خوردن غذاهای سخت به سیمها و وسایل ارتودنسی آسیب می زند و باعث افزایش طول درمان و نیز افزایش هزینه های درمان می گردد، بنابراین :

  • باید از خوردن غذاهای سخت مانند ته دیگ، پیتزا، آجیل، نان خشک و میوه های سخت و هسته دار نظیر گوجه سبز، هلو، انار و … اجتناب نمود.
  • خوردن انواع شکلات، آب نبات و قطعات بزرگ آدامس در طول درمان ممنوع است.
  • در صورت تمایل به خوردن ساندویچ، سیب، هویج و یا میوه های مشابه، باید ابتدا آنها را به قطعات کوچک تقسیم و سپس میل کرد. (اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه در ارتودنسی ثابت)

دستگاهی که بر روی دندانها قرار گرفته است کاملآ ثابت و محکم است بنابراین باید از دستکاری آن با دست یا هر وسیله دیگر اجتناب نمود. نباید دندانها را به هم فشار داد یا سابید.

  • بندهایی که محکم قرار گرفته باشند از پوسیدگی جلوگیری می کنند، در حالیکه بندهای لق شده خطرناک بوده و به سرعت در زیر آنها پوسیدگی ایجاد خواهد شد. در صورت لق شدن بندها یا جدا شدن هر کدام از وسایل از روی دندانها ، باید هرچه سریعتر به مطب ارتودنسی اطلاع داد.
  • در صورتی که سیم اصلی بشکند، باید جهت تعیین زودتر وقت معاینه با مطب تماس گرفت. در صورت جدا شدن یکی از سیمهای نازک که سیم اصلی را بر روی وسایل محکم می کند، بایستی آن را به دقت خارج نموده و متخصص ارتودنسی اطلاع داد. در موارد اورژانس، نوک تیز سیمهای نازک نگهدارنده سیم اصلی را به محل اولیه بر گردانید و مقداری موم یا آدامس بدون قند بر روی آن قرار دهید تا به بافتهای دهان آسیب نرساند.
  • لازم است قبل از مراجعه، از خوردن غذا های بدبو (سیر، پیاز، کالباس و …) خودداری نمود و حتمآ نخ دندان و مسواک بکار برد.
  • در صورتی که دستگاه ارتودنسی ثابت بیمار طی مسافرت دچار مشکل شود و دسترسی به متخصص ارتودنسی میسر نباشد، بیمار می تواند راهنمایی های لازم  برای حل موقت مشکل خود را از بخش  “اورژانس های حین درمان ارتودنسی ثابت” در وبسایت دریافت کند.

 
 

۲-دستورات طی درمان ارتودنسی متحرک (پلاک) :

ارتودنسی-متخصص-حین-درمان-۱۲

در صورتی که بیمار در طول درمان ارتودنسی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکند به دلیل بروز پوسیدگی و بیماری لثه، نتایج درمان ارتودنسی و سلامت دندانها به خطر خواهد افتاد. توالی صحیح رعایت بهداشت دهان به این شرح است :

نخ دندان، مسواک، دهان شویه فلورایده (اطلاعات بیشتر در مورد وسایل مورد نیاز بهداشت دهان و دندان)

ارتودنسی-متخصص-حین-درمان-۱۴

ارتودنسی-متخصص-حین-درمان-۱۳

 

در طی درمان باید هر ۶ ماه یکبار، برای کنترل پوسیدگی و معاینه دندانها به دندانپزشک مراجعه کرد.

برای تمیز کردن دندانها مسواک معمولی (نرم یا متوسط) به همراه نخ دندان و برای تمیز کردن پلاک مسواک سفت تری بکار می رود. می توان از صابون مایع برای شستن پلاک استفاده کرد ولی کاربرد خمیر دندان برای پلاک ممنوع است (به دلیل مواد ساینده موجود در خمیردندان).

پلاک ارتودنسی باید ۲۴ ساعت شبانه روز در دهان باشد و تنها در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج گردد. در مواردی که احتمال ضربه به صورت وجود دارد مانند فعالیتهای ورزشی نباید از پلاک استفاده نمود، بویژه کاربرد انواعی از پلاک که اجزای خارج دهانی دارند مانند هدگیر یا فیس ماسک در این فعالیتها اکیدآ ممنوع است.

پلاک ارتودنسی از مواد پلاستیکی ساخته شده است که در برابر از دست دادن رطوبت حساسند، بنابراین باید همواره مرطوب نگه داشته شود. در مواقعی که پلاک در خارج از دهان است باید در ظرف آب یا در دستمال کاغذی مرطوب، نگهداری گردد. اضافه کردن مقدار اندکی آب لیمو یا آب پرتقال به ظرف آب محتوی پلاک باعث معطر شدن آن شده و تمایل بیمار برای استفاده از پلاک را افزایش می دهد. توصیه می گردد برای نگهداری پلاک در خارج از دهان، از جعبه های مخصوص پلاک استفاده گردد.

در ابتدای درمان با ارتودنسی متحرک، به علت حجم پلاک ممکن است بیمار دچار اختلال در تلفظ برخی اصوات شود که با گذشت زمان و تمرین (به صورت آواز خواندن یا کتاب خواندن با صدای بلند) زبان بتدریج عادت کرده و مشکل برطرف خواهد شد. در صورت آسیب دیدن یا شکستن پلاک باید در اولین فرصت به متخصص ارتودنسی اطلاع داد. در هنگام مراجعه به دندانپزشک جهت ترمیم یا سایر اقدامات دندانپزشکی حتما پلاک ارتودنسی را با خود به همراه داشته باشید و دندانپزشک معالج را آگاه سازید. درمان ارتودنسی نگهدارنده، نوعی از ارتودنسی متحرک است که به دنبال ارتودنسی ثابت صورت می گیرد؛ این درمان، مکمل درمان ارتودنسی ثابت است و در صورت بی نظمی یا کوتاهی در کاربرد پلاک متحرک، نتایج درمان به خطر خواهد افتاد. لازم است قبل از مراجعه، از خوردن غذا های بدبو (سیر، پیاز، کالباس و …) خودداری نموده و حتمآ نخ دندان و مسواک استفاده شود.