قبل از آغاز درمان ارتودنسی چه باید کرد؟

ارتودنسی-متخصص-قبل-از-درمان-۱۳

۱- اطمینان از سلامت دندانها و ساختارهای دهانی

از آنجایی که دستگاههای ارتودنسی یر روی دندان قرار خواهند گرفت، سلامت دندانها و بافت لثه الزامی است. بهتر است هر ۶ ماه یکبار و بویژه قبل از جلسه شروع درمان ارتودنسی، برای کنترل به دندانپزشک خانوادگی مراجعه کرد و در صورت لزوم تصاویر رادیوگرافی تهیه نمود.

در صورت وجود جرم و التهاب لثه، انجام جرم گیری و دقت بیشتر در رعایت بهداشت دهان و دندان (کاربرد نخ دندان و مسواک) لازم است. به صورت کوتاه مدت (حداکثر ۱۰ روز) می توان از دهانشویه های ضدمیکروبی مانند کلرهگزیدین استفاده نمود. در صورتی که بیماری لثه شدید باشد ممکن است جراحی لثه توصیه شود.

نمونه بافت لثه بیمار و ملتهب :

ارتودنسی-متخصص-قبل-از-درمان-۱۲

 

پوسیدگیها باید ترمیم شوند و در صورت نیاز معالجه ریشه دندان صورت گیرد. درمانهایی مانند روکش دندان و سایر انواع پروتز ثابت و نیز کاشتن دندان (ایمپلنت) باید به دوره پس از درمان ارتودنسی ثابت موکول گردد.

کشیدن سیگار و مصرف نوشیدنیهای الکلی که تاثیر مخربی بر دندانها و بافت لثه دارند، باید قطع گردند.

 

۲- انتخاب متخصص ارتودنسی دارای صلاحیت

ارتودنسی ثابت یک فرآیند درمانی پیچیده و تخصصی است که انجام آن در صلاحیت متخصص ارتودنسی است. متخصص ارتودنسی فردی است که پس از گذراندن دوره دکترای دندانپزشکی عمومی (معمولا ۶ سال)، در آزمون سراسری و دشوار دستیاری پذیرفته شده و وارد دوره آموزش تخصصی ارتودنسی می شود. ارتودنسی در میان تخصص های دندانپزشکی محبوبترین رشته است و تنها بهترین رتبه ها امکان ورود به آنرا دارند. دوره تخصصی حدود ۴-۳ سال (بسته به نوع دانشکده) است. در پایان دوره باید در آزمون کشوری بورد تخصصی (دانشنامه تخصصی) شرکت نمود تا صلاحیت علمی لازم را احراز نمود.

باید هنگام جستجو برای درمان ارتودنسی ثابت، حتما به عبارت ” متخصص ارتودنسی” دقت کرد و در صورت لزوم از طریق مراجع ذیصلاح مانند نظام پزشکی یا معاونت درمان دانشگاهها استعلام کرد تا گمراه نشد.

ارتودنسی-متخصص-قبل-از-درمان-۱۴

۳- تهیه مدارک و مستندات تشخیصی

موارد مورد نیاز را متخصص ارتودنسی تجویز می کند و معمولا شامل تصاویر رادیوگرافی و نیز تصاویر رنگی فوتوگرافی و در برخی موارد مدلهای گچی است.

 

نمونه تصاویر رادیوگرافیک :

ارتودنسی-متخصص-قبل-از-درمان-۱۵

ارتودنسی-متخصص-قبل-از-درمان-۱۱