سوالات متداول

1دستگاه ارتودنسی ثابت بر روی دندانهای من نصب شده است، دستورات نگهداری آن چگونه است؟
دستگاههای ارتودنسی ثابت و متحرک نیاز به مراقبت خاص دارند که برای هر یک، دستورالعمل جداگانه به بیمار داده می شود. برای اطلاعات بیشتر به قسمت "اقدامات حین درمان" وبسایت مراجعه فرمایید.
2 آیا من نیاز به درمان ارتودنسی دارم؟ چه نوع درمانی؟ بهترین زمان انجام درمان ارتودنسی چه وقت است؟
بهترین پاسخ این سوال، با مراجعه به متخصص ارتودنسی بدست می آید. متخصص با معاینه بیمار و تهیه مدارک تشخیصی تعیین خواهد کرد که آیا لزومی برای درمان ارتودنسی وجود دارد یا خیر. زمانبندی و نوع درمان را هم تعیین خواهد کرد.
3قبل از شروع درمان ارتودنسی ثابت چه کارهایی باید انجام دهم؟
سلامت بافتهای دندانی و لثه شرط لازم برای آغاز درمان ارتودنسی است. می توانید اطلاعات بیشتر را از بخش "قبل از آغاز درمان ارتودنسی چه باید کرد؟ " در وبسایت به دست آورید.
4آیا درمان ارتودنسی درد و ناراحتی دارد؟
معمولا بدنبال قراردادن یا فعال کردن دستگاه ارتودنسی مقداری ناراحتی در برخی بیماران ایجاد می شود، که به راحتی با مصرف داروهای مسکن ملایم و رعایت دستورات متخصص ارتودنسی کنترل می گردد. برای راهنمایی بیشتر به قسمت "روزهای اول درمان ارتودنسی ثابت " در وبسایت مراجعه کنید.
5چه نوع مسواک و نخ دندانی برای تمیز کردن دستگاه ارتودنسی ثابت مورد نیاز است؟
تمیز کردن دندانها و دستگاههای ارتودنسی ثابت و نیز متحرک نیازمند ابزار و مهارتهای خاصی است که متخصص ارتودنسی به شما آموزش می دهد. می توانید به قسمت " "وسایل مورد نیاز برای بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی ثابت" یا "اقدامات حین درمان" در وبسایت مراجعه نمایید. ویدیوهای آموزشی نیز در قسمت آپارات کمک کننده است.
6درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک چگونه است؟
در بیماران بزرگسال با مشکلات شدید فکی، علاوه بر ارتودنسی ثابت نیاز به جراحی فک نیز خواهد بود. تشخیص این مساله با متخصص ارتودنسی است. معمولا در این افراد درمان ارتودنسی 2 مرحله ای است. مرحله نخست درمان ارتودنسی حدود 1 تا 1.5 سال است، سپس جراحی صورت می گیرد و مرحله دوم درمان ارتودنسی ( حدود 6 تا 12 ماه ) انجام خواهد شد. در بخش "درمان ارتودنسی به همراه جراحی فک" وبسایت می توانید اطلاعات بیشتری را دریافت نمایید.
7آیا درمان ارتودنسی ثابت تحت پوشش بیمه است؟
برخی بیمه ها و سازمانها از جمله بسیاری از بانکها بخشی از هزینه های ارتودنسی را تقبل می کنند. مطب تخصصی دکتر برهمن سبزواری با چند شرکت بیمه و بانک قرارداد دارد. اگر تحت پوشش بیمه ای هستید که با مطب قرارداد ندارد می توانید پس از پرداخت هر بخش از هزینه های ارتودنسی گواهی پرداخت بگیرید و مبلغ مورد نظر را بر اساس سقف پرداختی، از بیمه خود دریافت نمایید. اطلاعات بیشتردر قسمت "طرف قرارداد" موجود است.
8 دستگاه ارتودنسی ثابت، لب و گونه من را آزار می دهد چه کار کنم؟
معمولا پس از قرار دادن دستگاه ارتودنسی ثابت، متخصص ارتودنسی، راهنمایی های لازم را از جمله کاربرد موم مخصوص ارتودنسی را ارائه می دهد. در اولین فرصت با مطب متخصص تماس بگیرید و در صورت عدم امکان تماس، از قسمت "دستورات و راهنماییهای لازم در طی درمان ارتودنسی ثابت" در وبسایت کمک بگیرید. همچنین می توانید ویدیوهای آموزشی را در بخش "آپارات" ملاحظه فرمایید.
9برای رفع بوی بد پلاک ارتودنسی متحرک چه باید کرد؟
کلید این مساله رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان و شستشوی مرتب پلاک ارتودنسی با مسواک و صابون مایع است. می توان در اوقاتی که پلاک بکار نمی رود آنرا در ظرف آب حاوی چند قطره اسانس پرتقال یا لیمو غوطه ور کرد.
10نگین (براکت) ارتودنسی از روی دندان من جدا شده است، باید چه کار کنم؟
معمولا علت این مشکل بی احتیاطی بیمار و خوردن مواد غذایی سفت است، در اولین فرصت به مطب متخصص ارتودنسی اطلاع دهید. متخصص ارتودنسی جلسه ای را برای چسباندن نگین (براکت) تعیین خواهد کرد. معمولا بابت چسباندن مجدد نگین، هزینه جداگانه ای از بیمار اخذ می شود.
11آیا پس از برداشتن دستگاه ارتودنسی ثابت، درمان کاملا" به پایان می رسد؟
درمان ارتودنسی ثابت تنها بخش اول از درمان ارتودنسی است. پس از برداشتن دستگاه ارتودنسی ثابت، مرحله دوم و بسیار مهم درمان ارتودنسی که به "ارتودنسی نگهدارنده" موسوم است آغاز می گردد. اطلاعات بیشتر در قسمت "ارتودنسی نگهدارنده" موجود است.
12سن مناسب درمان مشکل اسکلتی فک چیست؟
بهترین سن درمان مشکلات اسکلتی فک بر اساس نوع مشکل و جنسیت بیمار متفاوت است. بهتر است در صورت مشاهده مشکل اسکلتی در کودک یا نوجوان، در اولین فرصت با متخصص ارتودنسی مشورت شود.
13نحوه پرداخت هزینه درمان ارتودنسی چگونه است؟
در مطب دکتر برهمن سبزواری هزینه درمان ارتودنسی به صورت اقساط و متناسب با پیشرفت درمان اخذ می شود. معمولا در آغاز درمان در مورد کل هزینه و نحوه پرداخت با مراجعین به توافق رسیده و در پرونده بیمار مکتوب می گردد.
14درمان ارتودنسی تا چه سنی قابل انجام است؟
درمان ارتودنسی ثابت محدودیت سنی ندارد و بطور بالقوه در هر رده سنی انجام پذیر است ولی بهترین نتایج در گروه سنی نوجوانان به دست می آید.
15درمان ارتودنسی ثابت با براکتهای سرامیکی چگونه است؟
در مطب دکتر برهمن سبزواری، انواع روشهای نوین درمان ارتودنسی از جمله کاربرد "براکتهای سرامیکی" انجام می شود. انتخاب این براکتها باید با توجه به محدودیتها و عوارض احتمالی آنها صورت پذیرد.
16آیا تهیه عکسهای رادیوگرافی در ابتدا و انتهای درمان ارتودنسی، خطرناک است؟
با توجه به میزان اشعه ایکس بسیار کمی که در رادیوگرافیهای دندانپزشکی بکار می رود، نگرانی بابت خطرات احتمالی وجود ندارد. می توانید بخش "رادیوگرافی دندانپزشکی" را مطالعه نمایید.
17چه هنگام از ارتودنسی متحرک استفاده میشود؟
در موارد متعدد درمان مشکلات فکی و نیز مشکلات دندانی مختصر در کودکان و نوجوانان و نیز به عنوان درمان ارتودنسی نگهدارنده از دستگاه های ارتودنسی متحرک استفاده می شود. اطلاعات بیشتر در قسمت "ارتودنسی متحرک" و "ارتودنسی نگهدارنده" موجود است.
18در صورت بروز مشکل و آسیب در طی درمان ارتودنسی ثابت چه باید کرد؟
برای راهنمایی در مورد اورژانس ها و مشکلات طی درمان ارتودنسی ثابت از قبیل آزردگی لب و گونه، شکستن یا جدا شدن نگین ارتودنسی و ... به بخش "اورژانس های حین درمان ارتودنسی ثابت" مراجعه نمایید.
19هنگام مسواک زدن یا نخ کشیدن دندانها، لثه ام خونریزی دارد چه کار باید بکنم؟
خونریزی لثه در هنگام کاربرد نخ دندان یا مسواک، نشانه آغاز بیماری لثه است بنابراین آنرا جدی بگیرید. با انجام مستمر دستورات بهداشت دهان مانند کاربرد مسواک و نخ دندان در طی 1 یا 2 هفته بتدریج این خونریزی کاهش یافته و قطع می گردد. اگر خونریزی ادامه داشت باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا بررسی های دقیق تری صورت گیرد.
20طی درمان ارتودنسی، شهر محل سکونت من عوض شده است. برای ادامه درمان چه راهی وجود دارد؟
اگر فاصله چندانی با شهر قبلی و متخصص ارتودنسی اولیه خود ندارید، بهتر است درمان را همچنان نزد ایشان پیگیری نمایید. در غیر این صورت متخصص ارتودنسی، شما را به همکار دیگری در محل سکونت جدیدتان ارجاع خواهد کرد. توجه کنید که ویزیت های ارتودنسی معمولا یک بار در ماه است.