روزهای نخست درمان ارتودنسی ثابت
۲ اسفند, ۱۳۹۵
وسایل مورد نیاز برای بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی ثابت
۵ اسفند, ۱۳۹۵

 

قبل از آغاز درمان ارتودنسی انجام اقدامات زیر ضروری است :

۱- اطمینان از سلامت دندانها و ساختارهای دهانی

از آنجایی که دستگاههای ارتودنسی یر روی دندان قرار خواهند گرفت، سلامت دندانها و بافت لثه الزامی است. بهتر است هر ۶ ماه یکبار و بویژه قبل از جلسه شروع درمان ارتودنسی، برای کنترل به دندانپزشک خانوادگی مراجعه کرد و در صورت لزوم تصاویر رادیوگرافی تهیه نمود.

به عقیده دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد، در صورت وجود جرم و التهاب لثه، انجام جرم گیری و دقت بیشتر در رعایت بهداشت دهان و دندان (کاربرد نخ دندان و مسواک) لازم است. به صورت کوتاه مدت (حداکثر ۱۰ روز) می توان از دهانشویه های ضدمیکروبی مانند کلرهگزیدین استفاده نمود. در صورتی که بیماری لثه شدید باشد ممکن است جراحی لثه توصیه شود.

نمونه بافت لثه بیمار و ملتهب :

 

 پوسیدگیها نیز باید ترمیم شوند و در صورت نیاز معالجه ریشه دندان صورت گیرد. درمانهایی مانند روکش دندان و سایر انواع پروتز ثابت و نیز کاشتن دندان (ایمپلنت) باید به دوره پس از درمان ارتودنسی ثابت موکول گردد. به گفته دکتر برهمن سبزواری کشیدن سیگار و مصرف نوشیدنیهای الکلی که تاثیر مخربی بر دندانها و بافت لثه دارند، باید قطع گردند.

 

۲- انتخاب متخصص ارتودنسی دارای صلاحیت

ارتودنسی ثابت یک فرآیند درمانی پیچیده و تخصصی است که انجام آن در صلاحیت متخصص ارتودنسی است. متخصص ارتودنسی فردی است که پس از گذراندن دوره دکترای دندانپزشکی عمومی (معمولا ۶ سال)، در آزمون سراسری و دشوار دستیاری پذیرفته شده و وارد دوره آموزش تخصصی ارتودنسی می شود. ارتودنسی در میان تخصص های دندانپزشکی محبوبترین رشته است و تنها بهترین رتبه ها امکان ورود به آنرا دارند. دوره تخصصی حدود ۴-۳ سال (بسته به نوع دانشکده) است. در پایان دوره باید در آزمون کشوری بورد تخصصی (دانشنامه تخصصی) شرکت نمود تا صلاحیت علمی لازم را احراز نمود.

مراجعین باید هنگام جستجو برای درمان ارتودنسی ثابت، حتما به عبارت ” متخصص ارتودنسی” دقت کرد و در صورت لزوم از طریق مراجع ذیصلاح مانند نظام پزشکی یا معاونت درمان دانشگاهها استعلام کرد تا گمراه نگردند. (جستجوی پزشک در سایت سازمان نظام پزشکی کشور)

 

laminet roo copy - Copy.jpg

 

۳- تهیه مدارک و مستندات تشخیصی

موارد مورد نیاز را متخصصین ارتودنسی تجویز می کنند و معمولا شامل تصاویر رادیوگرافی و نیز تصاویر رنگی فوتوگرافی و در برخی موارد مدلهای گچی است.

نمونه های تصاویر رادیوگرافیک :

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *