ارتودنسی-سرطان-دهان-متخصص-13
سرطان دهان
۸ مهر, ۱۳۹۶
ارتودنسی-متخصص-سبزواری-مسافرت-13
ارتودنسی و مسافرت
۲۴ مهر, ۱۳۹۶

لامینت ونیر Laminatr veneer

لمینت دندان

در دندانپزشکی منظور از “ونیر” یک لایه از مواد همرنگ دندان است که بر روی سطح دندان قرار می گیرد، این لایه می تواند زیبایی لبخند را افزایش دهد و از سطح دندان در برابر آسیب محافظت کند.

دو روش کلی برای ساخت ونیرهای دندانپزشکی وجود دارد، که یکی بوسیله مواد ترمیمی همرنگ دندان (ونیر کامپوزیتی) و دیگری با کمک سرامیک  دندانپزشکی (ونیر سرامیکی) است. ونیرهای کامپوزیتی مستقیماً در مطب و در یک جلسه ساخته می شوند ولی ونیرهای سرامیکی نیازمند قالب گیری از دندان ها و ساخت در لابراتوار هستند که زمان بیشتری لازم دارد. ونیر های سرامیکی مقاومت بالاتر، ثبات رنگ بیشتر و ظاهر زیباتری نسبت به ونیر های کامپوزیتی دارند ولی در عوض قیمت بالاتری دارند و نیازمند تراش بیشتر سطح دندان هستند.

لامینیت دندان

لمینت دندان۲

ونیرها از نظر سطح پوشش دندان دو نوع هستند: ونیر کامل تاج دندان (Full Veneer Crown) که کل تاج دندان را می پوشاند و لامینیت ونیر (Laminate Veneer) که تنها یک لایه نازک است و یک سطح دندان را می پوشاند و هدف آن زیبایی دندان است. در این مورد تراش سطح دندان حداقل است.

دندانپزشک ممکن است تنها لامینیت ونیر را برای یک دندان شکسته یا تغییر رنگ داده استفاده کند، ولی غالباً چندین دندان جلویی فک بالا همزمان با هم ونیر می شوند تا لبخند زیبا و درخشانی برای بیمار ایجاد شود. (لامینیت ونیر چندگانه)

لامینیت دندان

لمینت دندان۱

لامینیت ونیر های چندگانه

در موارد متنوعی کاربرد دارند :

برای اصلاح شکل دندان های کوچک که بین آنها فضا وجود دارد و امکان بستن فضا با ارتودنسی وجود ندارد، برای تصحیح ظاهر دندانهایی که لبه آنها پریدگی یا سایش دارد، برای افزایش طول دندانهای کوتاه شده، برای پر کردن فضای بین دندان ها به دنبال تحلیل لثه و برای یک دست و متقارن کردن دندانهای جلویی از نظر شکل و رنگ.

ونیر های سرامیکی در موارد دیگری هم بکار می روند شامل تقویت دندانهای ساییده شده و اصلاح رنگ دندان های زرد رنگ که به روشهای دیگر سفید کردن جواب نداده اند.

بطور کلی کاربرد لامینیت ونیر محدود به مشکلات خفیف تا متوسط دندان های جلویی است که تنها محدود به مینای دندان بوده و عاج دندان را درگیر نکرده باشد. همچنین بیمار نباید عادات مخربی مانند دندان قروچه یا فشردن مداوم دندان ها بهم را داشته باشد زیرا منجر به شکستن ونیر خواهد شد.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد هشدار می دهد که کاربرد ونیرها به عنوان “ارتودنسی فوری یا یک جلسه ای” که شامل تراش گسترده دندان های نامنظم برای ردیف کردن آنهاست، به شدت مخرب است و به دندان های سالم در بیماران جوان بسیار آسیب خواهد زد. نباید تحت هیچ شرایطی این تبلیغات نادرست و فریبنده را باور کرد.

لمینت دندان

لامینیت دندان

عوارض و خطرات کاربرد لامینیت ونیر چیست؟

به گفته این متخصص ارتودنسی، کاربرد لامینیت ونیرها نیز مانند هر فرآیند درمانی دیگر مشکلاتی در پی خواهد داشت که به شرح زیر است :

حساسیت دندانی: بویژه در برابر سرما و گرما که معمولا موقتی است و با گذشت زمان خودبخود برطرف خواهد شد.

شکستگی لامینیت: با انتخاب صحیح بیمار، احتمال شکستگی لامینیت کاهش می یابد ولی از بین نمی رود. بیمار باید ملاحظاتی را در عادات تغذیه ای خود رعایت کند از جمله پرهیز از گاز زدن یا خوردن غذاهای سفت. امکان اصلاح پریدگی لامینیت ونیر با مواد ترمیمی همرنگ دندان وجود دارد.

تغییر رنگ لبه لامینیت ونیر: لامینیت ونیرها بخصوص نوع کامپوزیتی آن مستعد تغییر رنگ هستند و می توانند در گذر زمان مواد رنگی موجود در نوشیدنی ها یا غذاها را جذب کرده و تغییر رنگ پیدا کنند. معمولاً این مشکل در لبه لامینیت ونیر شدیدتر و شایع تر است. راه حل این مشکل نیز پرهیز بیمار از خوردن مواد خوراکی رنگی است.

 

ثبت نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان مشوق ما برای ارائه مطالب جدید در زمینه دندان و دندانپزشکی به ویژه ارتودنسی خواهد بود.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی مفتخر است راهنمای شما برای درمانی مطلوب و موثر باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *