قبل از آغاز درمان ارتودنسی چه باید کرد؟
۲ اسفند, ۱۳۹۵
درمان ارتودنسی به همراه جراحی فک
۶ اسفند, ۱۳۹۵

به گفته دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد، پس از آغاز ارتودنسی ثابت و بویژه بعد از قراردادن سیم های ارتودنسی، رعایت بهداشت دهان بسیار حیاتی است و این امر نیازمند یکسری ابزار و وسایل کمکی به شرح زیر است :

 

Oral-B-Anti-Plaque-Alcohol-Free-Mouth-Rinse-500ml-40354.jpg

دهانشویه فلورایده

بهتر است با غلظت ۰٫۰۵% باشد و هر روز (بویژه شبها قبل از خواب) استفاده گردد. دهانشویه حداقل باید ۱ دقیقه در دهان نگه داشته شده و سپس بیرون ریخته شود. پس از مصرف آن به مدت حداقل یک ساعت ، نباید چیزی خورد یا نوشید و نیز نباید دهان را شست تا دهانشویه بر روی دندانها باقی بماند. متخصصین ارتودنسی علت اصلی کاربرد دهانشویه فلورایده را ممانعت از پوسیدگی دندانها بخصوص در سطوح دندانی صاف می دانند  و معتقدند که این دهانشویه در طول مدت درمان ارتودنسی ثابت باید به شکل منظم استفاده شود. کاربرد محصولات فلوراید دار (از جمله دهانشویه) در کودکان، بویژه کوچکتر از ۶ سال باید با دقت بسیار و پس از تایید دندانپزشک صورت گیرد.

 

 

Proxy-Brush.jpg

sku_214715_3.jpg

مسواک بین دندانی

این مسواک ها که برای عبور از بین براکتها طراحی شده اند می توانند دسته دار یا انگشتی باشند.

 

 

 

oral-b-super-floss-nic-ortodontyczna-50szt-.jpg

 

نخ دندان سوپر فلاس یا نخ دندان معمولی به همراه فلاس تریدر (Floss Threader)

دکتر برهمن سبزواری به بیماران پیشنهاد می کند به علت مشکل بودن عبور نخ دندان از بین دندانها با وجود دستگاه ارتودنسی ثابت، از نخ دندان مخصوص (Super Floss) استفاده نمایند. قسمت ابتدای این نخ نایلونی بوده و براحتی از زیر سیمهای ارتودنسی عبور می کند.

 

IMG_0919.JPG

انتخاب دیگر، کاربرد فلاس تریدر (Floss Threader) می باشد که وسیله پلاستیکی ظریف و نوک تیزی است و مانند نخ و سوزن، نخ دندان معمولی به آن متصل شده و براحتی از زیر سیمهای ارتودنسی عبور می کند.

 

 

0_0_productGfx_d64a2ec4f6894374899c11922dd08276.jpg

 

مسواک مخصوص ارتودنسی

در این مسواکها برسهای سر مسواک در ردیف میانی کوتاهتر هستند تا با شکل براکتها (نگین ها) ی ارتودنسی تطابق بیشتری داشته باشند. در همه افراد چه بیماران ارتودنسی و چه سایرین، باید مسواک نرم یا متوسط باشد، کاربرد مسواک سفت ممنوع است. کاربرد خمیر دندانهای معمولی توصیه می شود.

 

 

 

Oral-b-Banner.png

 

مسواک برقی

استفاده از مسواک برقی می تواند رعایت بهداشت دهان را در کودکان و نوجوانان تسهیل نماید ولی اجباری در کاربرد آن نیست و مسواک دستی نیز به همان اندازه موثر است.

 

 

 

Chlorhexidinel-500x554.png

 

دهانشویه کلرهگزیدین

در موارد التهاب شدید لثه، فقط با تجویز دندانپزشک و به مدت محدود می توان از این دهانشویه ضد میکروبی استفاده کرد.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *