درمان ارتودنسی به همراه جراحی فک
۶ اسفند, ۱۳۹۵
آشنایی با رشته های ده گانه تخصصی دندانپزشکی
۷ اسفند, ۱۳۹۵

 درمان ارتودنسی ثابت یک فرآیند پیچیده و تخصصی است که انجام آن در صلاحیت متخصصین ارتودنسی است. متخصص ارتودنسی فردی است که پس از گذراندن دوره دکترای دندانپزشکی عمومی (معمولا ۶ سال)، در آزمون سراسری و دشوار دستیاری پذیرفته شده و وارد دوره آموزش تخصصی ارتودنسی می شود. ارتودنسی در میان تخصص های دندانپزشکی محبوبترین رشته است و تنها بهترین رتبه ها امکان ورود به آنرا دارند. دوره تخصصی حدود ۴-۳ سال (بسته به نوع دانشکده) است. در پایان دوره باید در آزمون کشوری بورد تخصصی (دانشنامه تخصصی) شرکت نمود تا صلاحیت علمی لازم را احراز نمود. افرادی که در این آزمون پذیرفته می شوند بر روی تابلوی مطب خود عبارت “دارای بورد تخصصی” یا “بورد تخصصی ناسیونال” را درج می نمایند و مدرک “دانشنامه تخصصی” را در معرض دید مراجعین قرار می دهند.

به عقیده دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد، مراجعین باید هنگام جستجو برای درمان ارتودنسی ثابت، حتما به عبارت “متخصص ارتودنسی” دقت کنند و در صورت لزوم از طریق مراجع ذیصلاح مانند سازمان نظام پزشکی یا معاونت درمان دانشگاهها استعلام نمایند تا گمراه نگردند. در جستجوی متخصص ارتودنسی در سایت نظام پزشکی به عبارت “تخصص مرتب سازی دندان (ارتودانتیکس)” توجه شود.

نمونه جستجوی متخصص ارتودنسی در سایت سازمان نظام پزشکی :

D:\وبسایت ارتودنسی-95.11.29\Nezam Pezeshki.jpg

متخصص ارتودنسی در زمینه تشخیص و طرح درمان و ممانعت از عوارض ناخواسته حین درمان ارتودنسی ثابت، تخصص لازم را دارد و فقط افرادی که این تخصص را داشته باشند امکان درج کلمه متخصص ارتودنسی” را در تابلوها، کارت ویزیت و سربرگ خود دارند.

هشدار : عناوین زیر که ممکن است در تابلو، کارت ویزیت یا سربرگ مطب دندانپزشک دیده شود نمایانگر “متخصص ارتودنسی” نیست :

  • دندانپزشک، ارتودنسی
  • ارتودنسی
  • جراح دندانپزشک
  • ارتودنسی، اطفال
  • ارتودنسی، اطفال، پیشگیری
  • دندانپزشک مختص ارتودنسی

بیماران زیادی روزانه به مطب متخصصین ارتودنسی مراجعه می نمایند و از درمان ارتودنسی قبلی خود که توسط افراد فاقد صلاحیت و غیر متخصص ارتودنسی انجام شده است گله مند هستند. معمولا علت مراجعه به این افراد، ناآگاهی بیمار از متخصص نبودن فرد مورد نظر یا راهنماییهای نادرست دوستان و اطرافیان است. در این موارد درمان مجدد ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی، هزینه بر، بسیار مشکل و در برخی به علت آسیب وارده به دندانها و فکین، غیرممکن است یا به نتیجه ایده آل نخواهد رسید.

گاهی این افراد فاقد صلاحیت، با ارائه نادرست در مورد زمان بندی درمان باعث تعلل و تاخیر درمان در نوجوانان می گردند و فرصت طلایی درمان ارتودنسی ثابت در بهترین سن بیمار را از بین می برند.

به توصیه دکتر برهمن سبزواری، برای جلوگیری از مشکلات و معضلات فوق و با توجه به در دسترس بودن همکاران متخصص ارتودنسی در اقصی نقاط کشور، بهتر است در صورتیکه نیاز به درمان و یا حتی راهنمایی در زمینه ارتودنسی دارید از همان ابتدا به متخصص ارتودنسی دارای صلاحیت مراجعه نمایید.

نظرات بسته شده است