ساخت فنر اختصاصی ارتودنسی

ساخت فنر اختصاصی ارتودنسی

ساخت و کاربرد فنر های مخصوص در قوس دندانی پایین برای ایجاد فضا برای دندان های پیشین نامنظم!

علت ساخت این فنر ارتودنسی

در این دختر خانم جوان، روش های روتین و ساده تر ایجاد فضا مانند بکارگیری سیم های نازک و انعطاف پذیر، موثر نبودند و نهایتا این فنرها از سیم استیل اختصاصا برای ایشان و بر اساس ابعاد قوس دندانی پایین، توسط متخصص ارتودنسی طراحی و ساخته شد.

نمای رو به رو از فنر اختصاصی ارتودنسی

نکات فنی

نکات فنی و مهندسی این سیستم اعمال نیرو (فقط برای علاقه مندان): در این اثر هنری! چندین اصل مکانیک و مهندسی مواد لحاظ شده است. سیم Stainless Steel به کار رفته با ضخامت ۱۸ هزارم اینچ، دارای استحکام (Strength) کافی بوده ولی برای افزایش فنریت (Springiness) ، طول سیم افزایش یافت (با اینکه افزایش طول سیم استحکام را اندکی کاهش می دهد ولی فنریت را با توان بالایی افزایش خواهد داد که برای کاربرد فوق، ایده آل است).
به این منظور در هر دو انتهای سیم، فنرهایی ساخته شد (با کاربرد Loop و Helix ) و طول سیم در فضای کوچکی افزایش یافت بدون اینکه به محدودیت های فضای دهان و بافت نرم مجاور تجاوز شود. این سیستم اعمال نیرو در کلینیک و به صورت اختصاصی (Customized) برای ایشان توسط متخصص ارتودنسی طراحی شد.

نمای کناری از فنر اختصاصی ارتودنسی

استفاده از اثر بوشینگر

نکته جالب تر در طراحی این فنر، جهت خم‌های آن برای بهره گیری از اثر بوشینگر (Bauschinger Effect) است. با کمک این اثر که به یاد دانشمند، ریاضی دان و مهندس آلمانی Johann Bauschinger، نامگذاری شده است، طراحی فنر بگونه ای است که در حین فعال سازی، هلیکس (Helix) تمایل به بسته شدن دارد و کل فنر مقاومت بیشتری در برابر تغییر شکل دایمی (Plastic Deformation) خواهد داشت.

مقاومت در برابر تغییر شکل پلاستیک و باقیماندن در محدوده الاستیک، باعث ادامه اعمال نیرو توسط فنر در طول ماه های متوالی درمان ارتودنسی خواهد شد. به این شکل، نیروی سبک و مداوم (Light & Continuous) که برای حرکت دادن دندانها ایده آل است تامین شده و ضمنا افت نیرو (Force Decay) حداقل خواهد بود.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگوی شما ۱۵ الی ۲۰:۳۰

inesta
دریافت نوبت دریافت نوبت چت آنلاین تماس با ما واتس اپ