طول مدت درمان ارتودنسی

طول مدت درمان ارتودنسی

طول مدت درمان ارتودنسی برای بسیاری از مراجعین اهمیت دارد. بسیاری از افراد برای آینده زندگی خود برنامه هایی دارند مانند مراسم ازدواج یا تغییر محل سکونت به علل کاری یا تحصیلی ، که می تواند بر روند درمان ارتودنسی موثر باشد. بنابراین تعیین زمان قطعی پایان درمان ارتودنسی ثابت و برداشتن دستگاه ها برای ایشان بسیار مهم است. این مشکلات به ویژه در ارتودنسی ثابت که دستگاه ارتودنسی در طول درمان قابلیت برداشتن و گذاشتن ندارد ، اهمیتی دوچندان دارد. عوامل متعددی بر طول مدت زمان ارتودنسی تاثیر می گذارند. 

ارتودنسی متحرک

در درمان های ارتودنسی متحرک ، یکی از مهمترین پارامترها، همکاری بیمار در طول درمان است. هرچه همکاری بیشتر باشد پیشرفت درمان بهتر و طبعا طول مدت درمان کوتاهتر خواهد شد. عامل دیگر رشد مناسب بیمار است. هرچه الگوی رشد فکین با انتظارات درمانی تطابق و هماهنگی بیشتری داشته باشد درمان سریعتر و بهتر به پیش خواهد رفت. در درمان ارتودنسی ثابت شرایط پیچیده تر است. معمولا انتظار می رود که درصورت نکشیدن دندان ، درمان ارتودنسی ثابت سریعتر پایان یابد. اگر بیمار دچار مشکلات اسکلتی فک مانند بزرگی فک بالا و … باشد طول مدت درمان ارتودنسی بیشتر خواهد بود. در این شرایط اگر بیمار نوجوان باشد باید تحت درمان های اصلاح رشد قرار گیرد که معمولا زمان بر و طولانی است.

ارتودنسی

اگر رشد بیمار مبتلا به ناهنجاری اسکلتی فکین تمام شده باشد تنها راه حل انجام درمان توام ارتودنسی و جراحی فک است. روال این درمان به شرح زیر است : مرحله نخست ارتودنسی ثابت ، جراحی فک ، مرحله دوم ارتودنسی ثابت و در نهایت ارتودنسی نگهدارنده. در این موارد هم طول مدت درمان ارتودنسی زیادتر از موارد معمول خواهد بود. عامل تاثیر گذار مهم بعدی سن بیمار است. معمولا بهترین سن برای درمان ارتودنسی ثابت دوره نوجوانی است. در این زمان دندان ها بهتر و سریعتر در استخوان فک جابجا می گردند و درمان ارتودنسی کوتاهتر می شود. با افزایش سن بیمار ، استخوان فک انعطاف پذیری خود را به تدریج از دست داده و حرکت دندان ها با تاخیر بیشتری انجام خواهد شد. بنابراین درمان ارتودنسی مشابه در یک فرد میانسال نسبت به یک نوجوان طولانی تر خواهد بود. مساله مهم دیگر همکاری بیمار در استفاده منظم و نگهداری از دستگاه ارتودنسی ثابت و پیروی دقیق از دستورات متخصص ارتودنسی است. بیمارانی که در مراجعات و ویزیت های ماهیانه ارتودنسی ، سهل انگار و نامنظم هستند باید انتظار طولانی شدن درمان ارتودنسی خود را داشته باشند. همچنین آسیب یا شکستن اجزای دستگاه ارتودنسی ، روند درمان را با اختلال روبه رو کرده و بر طول مدت درمان ارتودنسی خواهد افزود.  با وجود همه موارد ذکر شده ، سرعت حرکت دندان ها یا اصلاح مشکلات فکی تا حدی به عوامل فردی و مشخصات جسمی و فیزیکی بیمار وابسته است.  بنابراین تعیین طول دوره درمان ارتودنسی در ابتدای درمان هر فرد ، بیشتر تخمینی و نسبی و البته غیرقطعی است .

ثبت نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان مشوق ما برای ارائه مطالب جدید در زمینه ارتودنسی خواهد بود.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی مفتخر است راهنمای شما برای درمانی مطلوب و موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button