دستگاه ارتودنسی چگونه کار می کند؟

دستگاه‌ ارتودنسی با اعمال نیروی کنترل شده بر روی دندانها منجر به تغییرات فیزیولوژیک در بافتهای اطراف دندان شده و به تدریج باعث حرکت دندان می گردد.
مقدار دقیق نیروی اعمال شده بسیار مهم است زیرا رابطه بین میزان نیرو و مقدار حرکت دندان لزوما رابطه خطی نیست. (یعنی فرضا اگر نیرو ۲ برابر شود سرعت حرکت دندان به شکل متناسب ۲ برابر نمی شود و گاهی حرکت دندان کمتر از قبل خواهد شد)
بنابراین اگر برای پایان درمان خود عجله دارید به ارتودنتیست خود اصرار نکنید تا نیروهای دستگاه ارتودنسی را افزایش دهد زیرا گاهی نتیجه معکوس خواهد داد.
معمولا به دنبال قرار دادن دستگاه ارتودنسی ثابت در جلسات نخست و نیز در هر نوبت فعال کردن دستگاه ، به دندان ها نیرو وارد شده و این دندانها تا چند روز دچار مختصری درد و حساسیت به فشار می شوند.
این حساسیت طبیعی است و خودبه خود برطرف خواهد شد. بنابراین نگران نباشید.
دندانها طی درمان ارتودنسی مختصری دچار لقی می گردند که لازمه حرکت آنهاست و پس از خاتمه درمان و برداشتن دستگاه ارتودنسی ثابت ، به تدریج این لقی برطرف خواهد شد.
پیشرفت درمان ارتودنسی نیازمند همکاری دقیق بیمار در مراجعه منظم به مطب تخصصی ارتودنسی و نیز رعایت بهداشت دهان و دندان و پیروی از دستورات متخصص ارتودنسی است.
معمولا ویزیت های ارتودنسی ماهیانه انجام می شود. تاخیر در مراجعه می تواند منجر به  کند شدن روند درمان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button