چه نوع دستگاه ارتودنسی ثابتی برای من مناسب است؟

چه نوع دستگاه  ارتودنسی  ثابتی برای من مناسب است؟ 


معمولاً متخصص ارتودنسی با توجه به مشکل شما، بهترین دستگاه را برای شما پیشنهاد خواهد کرد. 
ولی معمولا مراجعین و بیماران هم گزینه هایی برای انتخاب دارند.  
براکت های ارتودنسی که سطح بیرونی دندان ها قرار می گیرند چند نوع هستند. نوع معمول آنها براکت ها یا نگین های فلزی هستند ولی در موارد خاص می توان از براکت سرامیکی هم بهره برد.طور که گفته شد براکت ها به سطح بیرونی دندان ها یعنی سمت لب و گونه متصل می شود و در طول درمان بر روی دندان ها باقی می مانند . 
یک نوع دیگر از دستگاه های ارتودنسی که امروزه در مواقع خاص استفاده می شود، انواعی هایی هستند که سمت داخل دندان ها یعنی سمت زبانی قرار می گیرند که به آن ها اصطلاحا دستگاه ارتودنسی لینگوال می گویند.در نتیجه اگر بیمار این نوع دستگاه ارتودنسی را استفاده کند براکت هایش دیده نخواهد شد. البته این روش مشکلات خاص خودش را دارد . اول اینکه خیلی پر هزینه است  و دوم اینکه چون سمت زبان قرار می گیرد با صحبت کردن تداخل دارد و خیلی از بیماران این نوع دستگاه ارتودنسی را نمی توانند تحمل کنند.
به این ترتیب معمولا دستگاه های ارتودنسی لینگوال یا سمت داخل دندان ها توصیه نمی شود. در برخی موارد ارتودنسی، روی دندان های عقب یعنی آسیاب های بزرگ حلقه های  فلزی موسوم به بند گذاشته می شود که در واقع تکیه گاه دستگاه ارتودنسی است و سیم های اصلی ارتودنسی  روی براکت ها و بندهای  ارتودنسی متصل می شود. 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button