چرا باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم ؟

متخصص ارتودنسی

کلمه ارتودنسی (یا ارتودونسی) معادل فارسی لغت لاتین “Orthodontics” است.

این رشته یکی از اولین و مهمترین رشته های تخصصی دندانپزشکی می باشد.

 کلمه ارتودنسی از دو بخش تشکیل شده است:

“ارتو” (Ortho) به معنای راست یا ردیف کردن و “دونت” (dont) به معنای دندان.

بنابراین ترجمه آن “ردیف کردن دندان” است.

مهد این دانش نیز مانند بسیاری از علوم دیگر در آمریکاست. پیشگامان این رشته تخصصی یعنی اولین متخصصان ارتودنسی مانند ” اِدوارد اَنگِل” و “نورمن ویلیام کینگزلی” هر دو آمریکایی بودند و بیش از یک قرن قبل این رشته را در دندانپزشکی پایه گذاری کردند. هدف اصلی تخصص ارتودنسی مرتب کردن دندان های نامنظم و اصلاح مشکلات اسکلتی و فکی بیمار است. بهترین سن برای آغاز درمان ارتودنسی دوره نوجوانی است ولی با توجه به نوع و شدت مشکل دندانی یا فکی می تواند درمان زودتر یا دیرتر صورت پذیرد.

 


انواع ارتودنسی :

دو نوع کلی درمان های ارتودنسی ، ارتودنسی ثابت و متحرک است.

در ارتودنسی ثابت ، دستگاه های ارتودنسی به دندان ها متصل شده و در نتیجه بیمار نمی تواند آنها را از دهان خود خارج کند. ارتودنسی ثابت ، یک فرآیند پیچیده و تخصصی می باشد که انجام آن در صلاحیت متخصصین ارتودنسی است. ولی در ارتودنسی متحرک بیمار می تواند دستگاه را از روی دندان های خود بردارد. البته برداشتن دستگاه محدود به زمان های کوتاهی در طول شبانه روز مثلا هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن است. بر خلاف تصور عموم، درمان ارتودنسی محدود به دوره سنی خاصی نیست و در تمام طول عمر افراد قابل انجام است، هرچند زمان طلایی درمان ارتودنسی در دوره نوجوانی است.

به این دلیل به والدین توصیه می شود معاینه تخصصی ارتودنسی را برای فرزندان نوجوان خود در نظر داشته باشند.

 


 

مراحل کسب تخصص ارتودنسی :

متخصص ارتودنسی فردی است که پس از گذراندن دوره دکترای دندانپزشکی عمومی (معمولا ۶ سال)، در آزمون سراسری و دشوار دستیاری پذیرفته شده و وارد دوره آموزش تخصصی ارتودنسی می شود.

ارتودنسی در میان تخصص های دندانپزشکی محبوبترین رشته است و تنها بهترین رتبه ها امکان ورود به آنرا دارند.

دوره تخصصی حدود ۴-۳ سال (بسته به نوع دانشکده) است.

در پایان دوره باید در آزمون کشوری بورد تخصصی (دانشنامه تخصصی) شرکت نمود تا صلاحیت علمی لازم را احراز نمود.افرادی که در این آزمون پذیرفته می شوند بر روی تابلوی مطب خود عبارت “دارای بورد تخصصی” یا “بورد تخصصی ناسیونال” را درج می نمایند و مدرک “دانشنامه تخصصی” را در معرض دید مراجعین قرار می دهند.

به عقیده دکتر برهمن سبزواری ، مراجعین باید هنگام جستجو برای درمان ارتودنسی ثابت، حتما به عبارت ” متخصص ارتودنسی ” دقت کنند و در صورت لزوم از طریق مراجع ذیصلاح مانند سازمان نظام پزشکی یا معاونت درمان دانشگاهها استعلام نمایند تا گمراه نگردند. در جستجوی متخصص ارتودنسی در سایت نظام پزشکی به عبارت “تخصص مرتب سازی دندان (ارتودانتیکس)” توجه شود.

 

نمونه جستجوی متخصص ارتودنسی در سایت سازمان نظام پزشکی :

متخصص ارتودنسی در زمینه تشخیص و طرح درمان و ممانعت از عوارض ناخواسته حین درمان ارتودنسی ثابت، تخصص لازم را دارد و فقط افرادی که این تخصص را داشته باشند امکان درج کلمه ” متخصص ارتودنسی ” را در تابلوها، کارت ویزیت و سربرگ خود دارند.

 


هشدار :

عناوین زیر که ممکن است در تابلو، کارت ویزیت یا سربرگ مطب دندانپزشک دیده شود نمایانگر ” متخصص ارتودنسی ” نیست :

  • دندانپزشک، ارتودنسی
  • ارتودنسی
  • جراح دندانپزشک
  • ارتودنسی ، اطفال
  • ارتودنسی ، اطفال ، پیشگیری
  • دندانپزشک مختص ارتودنسی

بیماران زیادی روزانه به مطب متخصصین ارتودنسی مراجعه می نمایند و از درمان ارتودنسی قبلی خود که توسط افراد فاقد صلاحیت و غیر متخصص ارتودنسی انجام شده است گله مند هستند.معمولا علت مراجعه به این افراد، ناآگاهی بیمار از متخصص نبودن فرد مورد نظر یا راهنماییهای نادرست دوستان و اطرافیان است. در این موارد درمان مجدد ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی، هزینه بر، بسیار مشکل و در برخی به علت آسیب وارده به دندانها و فکین، غیرممکن است یا به نتیجه ایده آل نخواهد رسید.

گاهی این افراد فاقد صلاحیت، با راهنمایی نادرست در مورد زمان بندی درمان باعث تاخیر درمان در نوجوانان می گردند.

بنابراین فرصت طلایی درمان ارتودنسی ثابت را در بهترین سن بیمار  از بین می برند.

به توصیه دکتر برهمن سبزواری، برای جلوگیری از مشکلات و معضلات فوق و با توجه به در دسترس بودن همکاران متخصص ارتودنسی در اقصی نقاط کشور، بهتر است در صورتیکه نیاز به درمان و یا حتی راهنمایی در زمینه ارتودنسی دارید از همان ابتدا به متخصص دارای صلاحیت مراجعه نمایید.

 

ثبت نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان مشوق ما برای ارائه مطالب جدید در زمینه دندانپزشکی خواهد بود.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی مفتخر است راهنمای شما برای درمانی مطلوب و موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button