آشنایی با اجزای دستگاه ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت یکی از متداولترین انواع درمان های ارتودنسی است. 

معمولا اکثر اجزای این دستگاه ارتودنسی ، فلزی بوده و با مواد چسبنده مخصوص دندانپزشکی به دندان ها اتصال می یابند.

متداول ترین بخش دستگاه ارتودنسی ، نگین ها یا براکت های ارتودنسی (Brackets or Braces) هستند که اغلب فلزی بوده و بر روی تک تک دندان ها چسبانده می شوند. هر چند براکت یا نگین ارتودنسی سرامیکی یا شفاف هم وجود دارد ولی به علت محدودیت های آنها طی درمان ارتودنسی مانند احتمال شکستن یا سایش دندان های مقابل ، معمولا توسط متخصصین ارتودنسی پیشنهاد نمی گردند.

بخش دیگری از دستگاه ارتودنسی ثابت که بیشتر در نوجوانان کاربرد دارد بند فلزی ارتودنسی است که مانند حلقه ای دورتادور دندان های آسیای بزرگ را در بر می گیرد. نقش و عملکرد آن مشابه براکت ارتودنسی است ولی استحکام بیشتری دارد و برای اتصال اجزای خارج دهانی دستگاه ارتودنسی یا پیچ سقف دهان (هایرکس) مطلوب تر است.

قسمت مهمی از دستگاه ارتودنسی ثابت که وظیفه اعمال نیرو به دندان ها و جابجایی آنها را برعهده دارد ، سیم سرتاسری یا آرچ وایر(Arch Wire)  ارتودنسی است . این سیم از یک طرف قوس دندانی تا سمت دیگر ادامه داشته و بر روی براکت های تک تک دندان ها متصل شده و نیرو اعمال می کند.

اغلب اتصال آرچ وایر به دندان ها توسط کش های رنگارنگ کوچکی صورت می گیرد که او–رینگ (O-Rings or Color Ties)  نام دارد. رنگ این کش ها به درخواست بیمار انتخاب شده و معمولا در هر جلسه (یک ماهه) تعویض می گردند.

گاهی اوقات لازم است برای حرکت دادن دندان ها طی درمان ارتودنسی از کش های زنجیری شکل کوچک موسوم به چین (Elastomeric Chain) هم استفاده کرد. نوع دیگر کش های مورد استفاده در ارتودنسی لاتکس ها یا الاستیک ها(Rubber Band)  هستند که باید روزانه توسط بیمار بر روی دندان ها قرار گیرند. توضیحات کامل در این باره را می توانید در مقاله کاربرد انواع کش ها در ارتودنسی ملاحظه فرمایید.

در حین درمان ارتودنسی معمولا لازم است برخی دندان ها با سیم های نازکی به هم متصل گردند این سیم ها را اصلاحا سیم لیگاچور (Ligature Wire) می نامند که از جنس فولاد ضد زنگ و بسیار نرم و شکل پذیر هستند.

ثبت نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان مشوق ما برای ارائه مطالب جدید در زمینه دندانپزشکی خواهد بود.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی مفتخر است راهنمای شما برای درمانی مطلوب و موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button