هزینه ارتودنسی

هزینه درمان ارتودنسی

اصلاح ناهماهنگی ها و بی نظمی های دندانی و فکی  نیازمند درمان ارتودنسی است و اغلب این روش ها زمانبر و پرهزینه هستند. (اصلاح ارتودنسی دندان اگرچه مصطلح است اما از نظر لغوی نادرست است در واقع کلمه دندان در بخش دوم عبارت ارتودنسی مستتر است). جدا از طولانی بودن مدت زمان ارتودنسی، عوامل مختلف دیگری نیز وجود دارند که هزینه های اصلاح بی نظمی دندان ها و مشکلات فکی را افزایش می دهند. بسیاری از افرادی که نیاز به ارتودنسی دارند  قبل از شروع درمان به دنبال هزینه های ارتودنسی می باشند. قیمت درمان ارتودنسی برای بسیاری از بیماران یک عامل مهم در انجام درمان ارتودنسی، انتخاب روش درمانی و انتخاب پزشک معالج است.

در دندانپزشکی مراجعه به متخصص، بهترین راه برای اطمینان از درمان مطلوب است. این کار مانع هدر رفتن وقت و هزینه ناشی از اقدامات افراد غیرمتخصص و فاقد تجربه خواهد شد. با توجه به ماهیت بسیار پیچیده و متنوع مشکلات دندانی و فکی، هزینه درمان هریک از این مشکلات هم با دیگری متفاوت خواهد بود.

 


عوامل تعیین کننده هزینه ارتودنسی

 • نوع ناهنجاری
 • شدت ناهنجاری
 • نوع درمان (ارتودنسی ثابت یا متحرک)
 • درمان توام ارتودنسی متحرک و سپس ثابت
 • درمان یک فک یا دو فک
 • نوع دستگاه به کار رفته مثل ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی ثابت
 • درمانهای ارتودنسی به همراه جراحی (ارتو سرجری)
 • انتخاب براکت (نگین) های خاص ارتودنسی مانند براکت سرامیکی یا سیستم دیمون
 • سن بیمار
 • داشتن دندان نهفته
 • طول مدت درمان
 • شدت مشکل دندانی یا فکی
 • میزان همکاری بیمار طی درمان
 • کاربرد دستگاه ارتودنسی خارج دهانی یا پیچ در سقف دهان
 • نیاز به درمان های جانبی مانند استفاده از مینی اسکرو یا مینی پلیت (MiniPlate or MiniScrew)
 • نوع درمان نگهدارنده ارتودنسی
 • مراجعه به متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک عمومی
 • مراجعه به مطب یا درمانگاه (دولتی یا خصوصی)
 • داشتن بیمه های تکمیلی برای درمان ارتودنسی
 • انتظارات بیمار از ارتودنسی
 • محدوده جغرافیایی

به دلایل ذکر شده معمولا هزینه ارتودنسی  بالا است و شاید برخی از افراد به این خاطر اقدام به صاف کردن و اصلاح بی نظمی های دندانی خود نکنند. البته خبر خوب اینکه معمولا هزینه های ارتودنسی ثابت به صورت نقد و اقساط در طول درمان دریافت می گردد. همانطور که گفته شد قیمت ارتودنسی متناسب با عوامل متعددی است ولی برای تعیین دقیق این هزینه لازم است نزد یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و تحت معاینه قرار گیرید. برخی عوامل می توانند منجر به طولانی شدن روند درمان ارتودنسی شوند، مانند سن بالای بیمار و یا عدم همکاری و رعایت نکردن دستورات متخصص ارتودنسی در طی درمان. این مساله ممکن است باعث افزایش هزینه درمان شود. هر عاملی که روند درمان را پیچیده تر نماید مانند دندان های نهفته، کاربرد پیچ در کام بیمار برای گسترش عرضی فک بالا، کاربرد مینی اسکرو و … هزینه های درمان را افزایش خواهد داد. در صورتیکه به علت بی دقتی بیمار آسیبی به دستگاه های ارتودنسی وارد شود مثلا براکت ارتودنسی از دندان جدا شود یا پلاک ارتودنسی متحرک گم شود، لازمه تعمیر یا ساخت مجدد دستگاه پرداخت هزینه مجدد از سوی بیمار است.

قیمت ارتودنسی و جراحی فک

ناهنجاری فکی برخی از بیماران به گونه ایی است که به تنهایی با ارتودنسی درمان نمی شوند. این گروه از بیماران نیاز به ارتودنسی ثابت دو فک به همراه جراحی فک  بعد از سن ۱۸ سالگی دارند. در این شرایط قیمت ارتودنسی به علت دو مرحله ای بودن ارتودنسی ، پیچیدگی درمان ، زمان بیشتر درمان و … بیشتر خواهد بود. البته قسمت عمده هزینه کلی درمان، مربوط به جراحی فک است.

هزینه ارتودنسی یک فک

در برخی افراد بی نظمی دندانی عمدتا در فک پایین و به خصوص در جلوی فک پایین است. در این شرایط ممکن است فرد فقط به دنبال ارتودنسی فک پایین باشد و به فک بالا اعتنایی نکند. باید دانست که ارتودنسی ثابت در اکثر موارد به دلایل فنی و تکنیکی باید به صورت دو فک باشد و ارتودنسی یک فک معمولا علمی نیست. گاهی بی نظمی دندانی فقط در فک بالا است یا بی نظمی دندان در هر دو فک است ولی دندان های بالا از نظر بیمار بیشتر دیده می شوند و نامرتبی آنها مهم ترند و شاید فرد به دلایل مالی یا … تمایل به ارتودنسی فقط در فک بالا داشته باشد. ولی به هر حال متخصصین ارتودنسی اغلب هر دو فک را تحت درمان ارتودنسی قرار می دهند زیرا لازمه نتیجه مناسب ارتودنسی و ثبات بلند مدت درمان ، انجام ارتودنسی ثابت در هر دو فک است.

هزینه ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یکی از پرطرفدارترین روش های ارتودنسی بوده و مهمترین دستگاه های نامرئی شامل اینویزیلاین  (Invisalign)  ، الاینرها و سایر دستگاه های شفاف ارتودنسی هستند. هزینه ارتودنسی نامرئی به دلیل پیچیدگی ، هزینه‌های لابراتور، تعداد پلاک‌ها ، تکنولوژی پیشرفته و طول درمان ، در مقایسه با سایر روش‌های ارتودنسی بالاتر است. در ارتودنسی نامرئی ، دستگاه های ارتودنسی متحرک شفاف متعدد به تناوب و در طول درمان به بیمار داده می شود و به این وسیله دندان های بیمار به تدریج حرکت می کنند، هر یک از این دستگاه ها طوری ساخته شده اند که تغییر کوچکی در موقعیت دندان بر اساس طرح درمان  بدهند و مجموع این تغییرات کوچک باعث اصلاح بی نظمی دندانی خواهد شد. پرطرفدارترین دستگاه های ارتودنسی نامرئی اینویزیلاین ها هستند که ظاهر خوبی دارند. از آنجایی که عمده وسایل و مواد ارتودنسی وارداتی هستند و با توجه به نوسان نرخ ارز ، نمی توان هزینه یا قیمت ارتودنسی نامرئی را در مقاله ذکر کرد.

هزینه سیم کشی دندان به روش دیمون

ارتودنسی دیمون یکی از روشهای گران قیمت درمان و اصلاح ناهماهنگی دندان ها است. ارتودنسی با این روش راحت تر بوده و طول دوره درمان نیز اندکی کمتر است. این روش ناراحتی کمتری دارد و همچنین نیاز بسیار کمی به جلسات تنظیم سیم دارد و بنابراین می توان فاصله بین جلسات ویزیت ارتودنسی افزایش داد که مزیت مهمی برای مراجعین پرمشغله یا مراجعین از شهرهای دور است. مهمترین مزیت ارتودنسی دیمون این است که میزان فشاری که به دندان ها وارد می کند کم و ملایم است بنابراین بیمار را آزار نمی دهد و بیمار با آن ها احساس راحتی می کند. روند درمان با وجود این براکت ها سریع تر است و در واقع طول دوره درمان نیز با دیمون کمتر از سایر سیستم های ارتودنسی می تواند باشد. اگر چه هزینه شروع درمان ارتودنسی دیمون می تواند زیاد باشد اما می توان گفت به نوعی صرفه جویی در زمان و  هزینه است چون تعداد مراجعات به مطب متخصص ارتودنسی را کم می کند. با توجه به اینکه عمده وسایل  ارتودنسی وارداتی هستند و با توجه به نوسان نرخ ارز ، نمی توان هزینه یا قیمت ارتودنسی دیمون را در این مقاله اعلام کرد.

خدمات بیمه برای درمان ارتودنسی:

برخی از بیمه های تکمیلی تمام و یا قسمتی از هزینه را پوشش می دهند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه باید با کارشناس بیمه اداره یا شرکت خود مشورت کنید. مطب دکتر برهمن سبزواری در حال حاضر با بیمه های بانک های زیر قرارداد دارد :

 • بانک ملی
 • بانک سپه
 • بانک صادرات
 • بانک مسکن

دهان شویه کلر هگزیدین

هزینه ارتودنسی و نحوه پرداخت :

 1. هزینه درمان را متخصص ارتودنسی در جلسه اول و پس از بررسی مدارک و مستندات بالینی مانند رادیوگرافی و معاینه بیمار تخمین می زند و به اطلاع بیمار می رساند.
 2. تعیین هزینه درمان ارتودنسی از راه دور یعنی از طریق تلفن یا اینترنت مقدور نیست و نیازمند مشاهده و معاینه بیمار است.
 3. معمولا این هزینه به شکل تدریجی و متناسب با پیشرفت درمان اخذ می شود.
 4. بخشی از هزینه در ابتدای درمان و مابقی در اقساط ماهیانه در طول درمان دریافت می گردد.

ارتودنسی ثابت یا متحرک

به گفته دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد ، درمان با ارتودنسی متحرک معمولا ارزان تر از ارتودنسی ثابت است. البته ارتودنسی متحرک معمولا در کودکان با مشکلات بسیار جزیی کاربرد دارد، زیرا توانایی و کارایی آن بسیار محدودتر از دستگاه ارتودنسی ثابت است. برخی از بیماران نیاز به یک دوره درمان ارتودنسی متحرک برای اصلاح مشکل فکی و پس از آن یک دوره ارتودنسی ثابت دارند. درمان ارتودنسی ثابت در تقریبا تمامی موارد شامل هر دو فک است، زیرا در پایان درمان باید دندان های هر دو فک تماس های مطلوبی با یکدیگر داشته باشند.

در طی درمان ارتودنسی ثابت هم چیدمان دندان ها و هم شکل قوس دندانی تغییر می کند. تنها در موارد بسیار نادر ممکن است درمان ارتودنسی ثابت منحصر به یک فک باشد. دستگاه های ارتودنسی تنوع بسیاری دارند، طبعا نوع دستگاه انتخاب شده بر هزینه درمان موثر است. مثلا دستگاه ارتودنسی متحرک با اجزای خارج دهانی می تواند هزینه بیشتری از پلاک ساده داشته باشد. همچنین براکت های ارتودنسی شفاف (سرامیکی) گران تر از أنواع فلزی هستند.

درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک 

درمان ارتودنسی که همراه با جراحی فک است، نسبت به ارتودنسی بدون جراحی فک هزینه بیشتری دارد.

این مساله به علت پیچیدگی بیشتر و زمان طولانی تر درمان در بیماران نیازمند جراحی فک است.

البته این هزینه، جدا از هزینه های مرتبط با جراحی مانند دستمزد جراح و هزینه های بیمارستان است.

 

هزینه های جانبی ارتودنسی

هزینه های جانبی:

درمان ارتودنسی مستلزم داشتن دندان ها و لثه سالم است. بیمار قبل از آغاز درمان ارتودنسی و نیز به صورت مرتب طی درمان باید توسط دندانپزشک خانوادگی تحت معاینه و در صورت لزوم درمان پوسیدگی ها و بیماری لثه قرار گیرد. این اقدامات در حیطه کاری متخصص ارتودنسی نیست. طبعا هزینه آنها نیز باید به دندانپزشک معالج پرداخت گردد.

بیماری های لثه

 


 

ثبت نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان مشوق ما برای ارائه مطالب جدید در زمینه دندانپزشکی خواهد بود.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی مفتخر است راهنمای شما برای درمانی مطلوب و موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button