ارتودنسی نامرئی (INVISALIGN)

ارتودنسی نامرئی (INVISALIGN)

‎ارتودنسی نامرئی (Invisible) نوعی از درمان است که‎ دستگاه ارتودنسی در دهان فرد ، قابل مشاهده نیست. در واقع زمانی که فرد دهان خود را باز می کند دستگاه ارتودنسی به دلیل ویژگی شفاف بودنش به سختی قابل مشاهده توسط سایرین می باشد. این ویژگی باعث شده است تا در سال های اخیر ، تقاضا برای این نوع درمان به ویژه در بزرگسالان افزایش چشمگیری داشته باشد. 

‎انواع روش های جایگزین ارتودنسی نامرئی می تواند به شکل باشند :

 •  ارتودنسی لینگوال (زبانی)
 • ‎ ارتودنسی با براکت های شفاف (یا سرامیکی) 

‎نوعی دیگر هم میتوان این روش های درمان را دسته بندی نمود، که به صورت ارتونسی ثابت و متحرک تقسیم بندی می گردند. به این ترتیب که ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی با براکت های شفاف (یا سفید) جزئی از ارتودنسی ثابت و ارتودنسی با پلاک های شفاف، جزئی از ارتودنسی متحرک به حساب می آید. تفاوت اصلی این روش های مختلف ارتودنسی ، در همین قابلیت خارج نمودن دستگاه از درون دهان می باشد.

لینگوال

ارتودنسی نامرئی لینگوال

‎این روش درمان برای اولین بار در سال 1970 معرفی شد که در آن دستگاه ارتودنسی به طور کامل پشت دندان ها و در مجاورت زبان قرار دارد. جنس براکت ها (نگین ها) در ارتودنسی لینگوال از فلز می باشد. در این نوع درمان به علت مکان قرار گیری دستگاه ارتودنسی ، براکت ها توسط افراد دیگر قابل مشاهده نیست و نوعی جایگزین درمان ارتودنسی نامرئی به حساب می آید. البته این روش به دلیل ناراحتی و مزاحمتی که برای زبان ایجاد می کند و همچنین فضایی که درون محفظه دهان اشغال می کند و همچنین احتمال شکسته شدن ، محبوب و معمول نمی باشد. ‎به همین خاطر است که اکثرا روش های دیگری از درمان ارتودنسی به بیماران توصیه می گردد. ارتودنسی لینگوال به ارتودنسی زبانی و یا پشت دندانی هم مشهور می باشد. 

مزایا و معایب ارتودنسی لینگوال

 • دیده نشدن براکت ها در دهان
 • در صورت تجمع رنگدانه و جرم در اطراف براکتها، مشکلات زیبایی ایجاد نمی کند.
 • هزینه درمان نسبتا بالاتر
 • زمان بر بودن طراحی دستگاه و قرارگیری در دهان بیمار
 • ناراحتی و آزردگی زبان

نکته: در بیمارانی که هم پوشانی عمودی دندان های جلویی زیاد باشد یعنی دندان های بالایی ، سطح بیشتری از دندان های پایینی را (در حالت دهان بسته) بپوشانند، خطر برخورد دندانهای پایین با دستگاه ارتودنسی لینگوال در فک بالا و کنده شدن براکتهای آنها وجود دارد.

‎طول مدت درمان ارتودنسی لینگوال مشابه یا بیشتر از ارتودنسی ثابت معمول است.

قیمت ارتودنسی نامرئی

‎ارتودنسی با براکت های شفاف (سرامیکی)

در این نوع درمان، دستگاه ارتودنسی از نوع ثابت است و امکان خارج نمودن آن در طول درمان وجود ندارد. ‎در این روش ، از براکت هایی بی رنگ و شفاف یا سفید رنگ بهره گرفته می شود. این دستگاه شفاف ارتودنسی تنها از فواصل نزدیک قابل رویت می باشد و جنس براکت های آن از سرامیک می باشد. امروزه براکت های سرامیکی جایگزینی زیبا و بسیار مطمئن برای براکت های فلزی به حساب می آیند. 
‎این نوع درمان می تواند پیشنهاد بسیار هوشمندانه ایی برای بزرگسالان و البته کسانی باشد که می خواهند دستگاه ارتودنسی آنها پنهان باشد. البته برای تعیین این نکته که کدام بیمار کاندید مناسبی برای براکت های شفاف است ، باید با متخصص ارتودنسی مشورت نمود.

‎مزایا و معایب ارتودنسی با براکت های شفاف

 • یکی از مزیت های اصلی این نوع ‎درمان ارتودنسی ، پنهان بودن نسبی دستگاه ارتودنسی است که باعث شده مورد استقبال بسیاری از افراد قرار بگیرد. 
 • مزیت دیگر این نوع درمان، این است که براکت ها در قسمت خارجی دندان قرار گرفته و در صحبت کردن افراد و گفتار آنها تاثیری نمی گذارد (این نکته بر خلاف ارتودنسی لینگوال است).
 • این نوع براکت از براکت های فلزی گران تر هستند.
 • شکنندگی این نوع براکت ها و احتمال ساییدگی مینای دندان ها از معایب این نوع دستگاه ارتودنسی است.

هزینه ارتودنسی نامرئی

‎ارتودنسی با پلاک های شفاف

‎یکی از پرطرفدارترین روش های درمان ارتودنسی ، استفاده از الاینرهای شفاف (اینویزیلاین) است که جنس آن از پلاستیک و بسیار شفاف می باشد. به همین خاطر به سختی قابل مشاهده و تشخیص می باشند.
‎این دستگاه ارتودنسی نامرئی شامل تعدادی پلاک متحرک نازک، شفاف و سبک است که بر اساس قالب گیری اولیه از دندانهای بیمار ساخته می شود. معمولا برای هر بیمار ۳۰-۱۸ پلاک ساخته شده که به صورت متوالی استفاده می گردند.
‎هر پلاک باید کل مدت شبانه روز به جز زمان غذا خوردن یا مسواک زدن در دهان بیمار باشد. ملاحظات نگهداری از پلاکها مشابه سایر دستگاههای متحرک است. حدودا هر ۲ هفته پلاک قبلی با پلاک جدیدتر (طبق دستور و شماره گذاری لابراتوار سازنده و نظر متخصص ارتودنسی) جایگزین می گردد. فاصله جلسات ویزیت بیمار یک ماه و نیم است. طول مدت درمان بسته به نوع ناهنجاری دندانی متفاوت است. به طور متوسط حدود ۱۲ ماه است. هرچند در مواردی می تواند تا ۳۶ ماه به طول انجامد. 

‎به گفته دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد ، نکته بسیار مهم در مورد ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین)، لزوم دسترسی به لابراتوارهای تخصصی بسیار مجهز است. ابتدا در مطب قالب اولیه هر بیمار اسکن می شود تا مدل سه بعدی دیجیتال بدست آید. سپس مدل سه بعدی ایده آل نهایی نیز طراحی می گردد. بر اساس طرح درمان تایید شده توسط متخصص ارتودنسی ، یک سری پلاک شفاف ساخته می شود. با کاربرد متوالی آن توسط بیمار به تدریج دندان ها جابجا شده و از حالت اولیه به حالت نهایی ایده آل می رسند. 

‎در صورت مفقود شدن یا شکستن و یا سایر مشکلات پلاک، تعمیر یا تعویض آن نیازمند طی مراحل متعدد بوده و گران قیمت می باشد.

با توجه به تاسیس این نوع لابراتوارها در سال های اخیر در ایران ، امکان ساخت ارتودنسی نامرئی هم میسر شده است.

invisible

‎مزایا و معایب ارتودنسی با پلاک های شفاف

 • زیبایی و راحتی در رعایت بهداشت دهان: 
  ‎دستگاه های ارتودنسی ثابت به علت جمع شدن رنگدانه و جرم در اطراف براکت ها و خاصیت ثابت بودن آنها ، باعث می شوند بهداشت دهان افراد مقداری دچار مشکل شود.‎ اما با خارج کردن دستگاه های ارتودنسی متحرک به راحتی می توانید به رعایت بهداشت دهان خود بپردازید و نگرانی از این بابت نداشته باشید.
 • استفاده تمام وقت :
  بیمار ملزم به استفاده تمام مدت از این دستگاه می باشد و تنها در زمان هایی مانند مسواک زدن و یا غذا خوردن میتواند آن را از دهان خارج نماید.
 • هزینه نسبتا بالای درمان :
  این نوع ارتودنسی نامرئی با توجه به مکانیسم پیچیده طراحی و ساخت، یک روش گران قیمت است. این نکته هم حائز اهمیت است که احتمال مفقود شدن پلاک وجود دارد و تهیه مجدد آن (به ویژه در ایران) نیازمند پروسه ای پرهزینه و زمانبر است.
 • نیازمند همکاری زیاد بیمار :
  همانند همه دستگاههای ارتودنسی متحرک حصول نتیجه مطلوب ، نیازمند همکاری مستمر بیمار است.
 • راحتی :
  استفاده از آنها بسیار راحت است بطوری که بسیاری از افراد فراموش می کنند که آن را در دهان دارند. حداقل تاثیر بر فعالیت های روزانه را داشته و بافتها و مخاط لب، گونه و زبان را تحریک نمی کند. خراش یا زخمی داخل دهان ایجاد نمی نماید.
 • متحرک بودن دستگاه باعث تسهیل بهداشت دهان و دندان خواهد شد.
 • صرفه جویی در زمان بیمار :
  در مقایسه با ارتودنسی ثابت هم مدت زمان جلسه ویزیت در مطب بسیار کوتاه است و هم فواصل جلسات ویزیت طولانی تر و حدود ۶-۴ هفته است.

سوالات ارتودنسی نامرئی

‎سوالات متداول در مورد ارتودنسی نامرئی

‎1- درمان ارتودنسی نامرئی درد دارد؟

‎در ارتودنسی، چه نامرئی و چه انواع معمول درمان ارتودنسی با توجه به اینکه قرار است دندان ها در داخل فک جابجا شوند ، مقداری نیرو به دندانها وارد خواهد شد. بنابراین مقداری ناراحتی، آزردگی و یا حساسیت به فشار در طی درمان وجود دارد. البته این رنج و ناراحتی کم و قابل تحمل است و هیچ نگرانی بابت این موضوع برای افراد وجود نخواهد داشت.

‎2- هزینه این درمان نسبت به انواع دیگر ارتودنسی چگونه است؟

‎هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به انواع دیگر درمان های ارتودنسی به علت پیچیدگی بالاتر روش درمان، بیشتر می باشد. البته این درمان برای همه افراد توصیه نمی شود و تنها در موارد خاص که مشکلات شدید نباشد از این درمان استفاده می گردد.

‎3- آیا سن افراد در انتخاب این نوع درمان تاثیر گذار است؟

‎معمولا ارتودنسی نامرئی در نوجوانان و در سنین بالاتر قابل استفاده است. مشروط به اینکه اکثر دندان های دائمی رویش کرده باشد. البته نوع مشکلات فکی و دندانی فرد می تواند محدود کننده این درمان باشد و سن فرد تاثیر زیادی در انتخاب این روش درمانی نخواهد داشت.

‎4- طول درمان ارتودنسی نامرئی چه مدت است؟

‎در شرایط مشابه مشکلات فکی و دندانی، در ارتودنسی نامرئی با توجه به اینکه توانایی آن در حرکت دندان ها کمتر است، کند تر عمل کند، دندان ها آرام تر جابجا شوند و طول مدت درمان بیشتر باشد. اما باز هم لازم است بگوئیم که در بخش طول مدت درمان بیشترین عاملی که تاثیرگذار خواهد بود میزان و شدت مشکلات فکی و دندانی می باشد.
‎نکته مهم دیگر همکاری فرد به خصوص در درمان بوسیله پلاک های شفاف می باشد. زیرا این پلاک ها از نوع متحرک است و فرد می تواند فقط در مواقع خاص گفته شده ، دستگاه را برداشته و سپس روی دندان های خود قرار دهد.

‎5- ارتودنسی نامرئی موثرتر است و یا ارتودنسی های مرئی؟

‎قطعا میزان بی نظمی های دندانی و مشکلات فکی می تواند عامل اصلی در درمان ارتودنسی باشد. اما در شرایط یکسان با توجه به قدمت و قابلیت روش های معمول ارتودنسی ثابت نسبت به درمان های نوین ارتودنسی مانند نامرئی ، روش های قدیمی تر موثرترند.

‎6- آیا این درمان عوارض جانبی به دنبال خواهد داشت؟

‎به طور کلی روش های مختلف درمان ارتودنسی ، ناراحتی و آزردگی و عوارض بسیار کمی را به همراه خواهند داشت. مگر اینکه فرد بیمار از توصیه های پزشک پیروی نکند یا در استفاده از دستگاه ارتودنسی همکاری های لازم را انجام ندهد و یا بهداشت دندان های خود را رعایت نکند.اگر شما مقید و تابع دستورات دکتر ارتودنسی خود باشید نباید نگران مشکلات یا عوارض احتمالی انواع درمان ارتودنسی باشید.

 

 

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر برهمن سبزواری کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.