ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

متداولترین نوع درمان ارتودنسی در بزرگسالان، ارتودنسی ثابت است. در این درمان از براکت (نگین) های سرامیکی یا فلزی کوچکی استفاده می شود. (براکت سرامیکی)

هر یک از براکت ها (Bracket) به یک دندان چسبانده شده و با سیم های سراسری (Arch Wire) به هم وصل می شوند. بر روی هر براکت یک حلقه ی لاستیکی (O-Ring) قرار می گیرد که سیم را بر روی براکت ثابت خواهد کرد.

در طی درمان سیم ها برای صاف کردن دندان و اصلاح موقعیت فک تنظیم می شوند. در این نوع درمان، همه اجزا ثابت هستند یعنی بیمار نمی تواند آن را از دهان خود خارج نماید. این نوع ارتودنسی قابلیتهای فراوانی دارد و مشکلات دندانی و فکی را به سهولت اصلاح می کند. یکی از مزیت های این نوع ارتودنسی این است که در سقف دهان (کام) بیمار، صفحه ی پلاستیکی قرار نمی گیرد و در نتیجه اختلال در صحبت و غذا خوردن ایجاد نمی شود.

تا زمانیکه بیمار به این دستگاه عادت کند می تواند موم مخصوص ارتودنسی را بر روی براکتها استفاده نماید. بسیار اهمیت دارد که در یک ساعت اول پس از قرار دادن دستگاه ارتودنسی بر روی دندان ها، به هیچ عنوان مواد غذایی جویدنی میل نشود. به علت احتمال رنگ پذیری دندان ها در اطراف نگین (براکت) ارتودنسی، بیمار  در ۱۰ روز اول بعد از قرار دادن دستگاه ارتودنسی ثابت، نباید مواد غذایی رنگدانه دار مانند قهوه، چای، نوشابه های رنگی، غذاهای حاوی رب گوجه فرنگی و … مصرف نماید.

مصرف دخانیات نیز منع دارد. در روش های معمول این درمان ارتودنسی، از کش های رنگی کوچک (O-Ring) برای نگه داشتن سیم اصلی بر روی براکت ها استفاده می شود. این کش های کوچک هر ماه یک بار در جلسه ویزیت ارتودنسی تعویض می گردند و انتخاب رنگ آنها بر عهده بیمار است. با توجه به عدم امکان خارج کردن دستگاه حین درمان، رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیتی مضاعف دارد.

 

یک سوال معمول: آیا این نوع ارتودنسی برای من مناسب است ؟

در اولین جلسه مشاوره، متخصص ارتودنسی همه گزینه های انتخابی درمان را برای بیمار توضیح می دهد و پس از تهیه مدارک تشخیصی، طرح درمان را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.

بنابراین در ویزیت اول مشخص می شود که این نوع از درمان ارتودنسی برای بیمار مناسب است یا خیر. امکان درمان ارتودنسی ثابت در طیف زمانی و سنی گسترده ای وجود دارد. تا زمانیکه ساختارهای دندانی و دهانی سالم باشند ارتودنسی ثابت میسر است.

بسیاری از بیماران در سنین بازنشستگی برای اصلاح دندانهایشان از این درمان بهره می برند. ولی بهترین بازه سنی حدود ۱۲-۱۰ سال برای شروع درمان این نوع ارتودنسی است. معمولا تحمل و عادت کردن به دستگاه در کودکان راحت است. البته رعایت بهداشت دهان در بیماران بزرگسال بهتر صورت می گیرد.

نمونه کش های رنگی کوچک (O-Ring)

کش های ارتودنسی

مزایا و محدودیتهای این نوع درمان ارتودنسی

 به عقیده دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد، این نوع ارتودنسی کنترل و دقت بیشتری برای جابجایی دندانها وجود دارد.

با مرتب و صاف شدن دندانها، گیر غذایی کاهش یافته، بهداشت دهان تسهیل می شود و احتمال بروز پوسیدگی و مشکلات لثه در آینده کاهش می یابد.

ارتودنسی با مرتب کردن دندان و زیبا کردن لبخند بیمار موجب بهبود نمای کلی صورت می شود. بنابراین اعتماد به نفس فرد را در روابط اجتماعی افزایش می دهد.

 

بیشتر بدانید : قیمت ارتودنسی در مشهد

 

یکی از مزایای این مدل ارتودنسی، کاهش وابستگی درمان به همکاری بیمار است برخلاف ارتودنسی متحرک که همکاری ممتد و مناسب بیمار لازمه موفقیت درمان است .دستگاه (پلاک) ارتودنسی متحرک توسط بیمار برداشته و گذاشته می شود و ممکن است در محل مناسب قرار داده نشود یا کلا استفاده نشود ولی دستگاه ارتودنسی ثابت همیشه در محل خود قرار دارد و وابسته به همکاری بیمار نیست.

بیشتر بدانید :  ارتودنسی لینگوال

محدودیت عمده این نوع دستگاه ارتودنسی در مشکلات شدید فکی و اسکلتی در کودکان و بیماران خردسال است که درمان انتخابی در این موارد ارتودنسی متحرک خواهد بود و در سنین بالاتر (حدود ۱۲-۱۰ سالگی) معمولا نیاز به این نوع درمان ارتودنسی خواهد بود. همچنین در این نوع درمان ارتودنسی با توجه به پیچیدگی و ظرافت دستگاهها رعایت بهداشت دهان و مراقبت از دستگاههای ارتودنسی توسط بیمار اهمیتی مضاعف دارد.

برای آگاهی از نحوه مراقبت از دستگاههای ارتودنسی به قسمت “اقدامات حین درمان” مراجعه نمایید.

طول مدت درمان ارتودنسی ثابت:

معمولا بسته به سن بیمار، پیچیدگی مشکل دندانی و همکاری بیمار، درمان بین ۲۴-۱۲ ماه طول می کشد. پس از قراردادن دستگاهها، جلسات ویزیت ماهیانه یکبار است و معمولا بطور متوسط بیشتر از ۱۵-۱۰ دقیقه زمان نخواهد برد.

پیروی دقیق از دستورات متخصص ارتودنسی برای دستیابی به نتایج مطلوب، الزامی است.

دندان پزشکی

چه کسی صلاحیت انجام این نوع درمان را دارد؟

این نوع ارتودنسی یک فرآیند درمانی پیچیده و تخصصی است که انجام آن در صلاحیت متخصص ارتودنسی است. متخصص ارتودنسی فردی است که پس از گذراندن دوره دکترای دندانپزشکی عمومی (معمولا ۶ سال)، در آزمون سراسری و دشوار دستیاری پذیرفته شده و وارد دوره آموزش تخصصی ارتودنسی می شود. ارتودنسی در میان تخصص های دندانپزشکی محبوبترین رشته است و تنها بهترین رتبه ها امکان ورود به آنرا دارند. دوره تخصصی حدود ۴-۳ سال (بسته به نوع دانشکده) است. در پایان دوره باید در آزمون کشوری بورد تخصصی (دانشنامه تخصصی) شرکت نمود تا صلاحیت علمی لازم را احراز نمود.

برخی از افراد با سوء استفاده از عدم آگاهی عموم و کاربرد کلماتی مانند “ارتودنسی” ، “مختص ارتودنسی” و … بر روی کارت یا تابلوی مطب، خود را متخصص وانمود کرده و اقدام به درمان ارتودنسی می کنند.
بنابراین مراجعین باید هنگام جستجو برای درمان ارتودنسی ، حتما به عبارت “متخصص ارتودنسی” دقت کرد و در صورت لزوم از طریق مراجع ذیصلاح مانند نظام پزشکی یا معاونت درمان دانشگاهها استعلام کرد تا گمراه نگردند. (می توان به بخش “جستجوی پزشک” در سایت نظام پزشکی کشور مراجعه نمود و“تخصص ارتودانتیکس” را پیدا کرد)

دکتر برهمن سبزواری

 

آیا درمان ارتودنسی ثابت دردناک است؟

خیر ، باید بگوییم ارتودنسی ثابت بطور کلی بدون درد است.

معمولا بعد از قرار دادن کشهای بین دندانی (Seperator) در جلسه اول یا پس از نصب براکتها و فعال کردن سیمها در جلسات بعدی کمی ناراحتی به صورت حساسیت به فشار ایجاد می گردد که زودگذر است. (روزهای اول درمان ارتودنسی ثابت)

استفاده از یک مسکن ملایم مانند بروفن یا استامینوفن در این موارد مفید خواهد بود.

کش ها بین دندانی

آیا این نوع درمان ارتودنسی عوارضی دارد؟

در صورتی درمان توسط متخصص ارتودنسی صورت گیرد و بیمار دستورات لازم را در طی درمان ارتودنسی رعایت کند، عوارضی مشاهده نخواهد شد.

معمولا به دنبال این نوع ارتودنسی یک دوره درمان نگهدارنده (Retention) لازم است تا نتایج درمان اولیه تثبیت شود. این درمان نگهدارنده می تواند به صورت ارتودنسی متحرک (پلاک) یا سیم ثابت پشت دندانها (Fixed Retainer) باشد.

نمونه نگهدارنده ثابت :

نگهدارنده ثابت

نمونه نگهدارنده متحرک :

نگهدارنده متحرک

ثبت نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان مشوق ما برای ارائه مطالب جدید در زمینه ارتودنسی خواهد بود.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی مفتخر است راهنمای شما برای درمانی مطلوب و موثر باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button