دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد

10 نکته مهم قبل از آغاز درمان ارتودنسی- نکته سوم

برهمن سبزواری 28 اسفند، 1398

نکته سوم

در طی درمان ارتودنسی نحوه تماس  دندان های دو فک شما یا اصطلاحا بایت (Bite) هم باید اصطلاح شود.

 متخصص ارتودنسی تعیین می کند چه میزان دندان های شما باید مرتب شود. همچنین بررسی می کند که آیا تماس دندان های بالا با پایین مناسب است یا نه؟
این تماس را اصطلاحا بایت می گویند. یعنی وقتی دهانتان را باز می کنید و می بندید دندان های فک بالا با دندان های فک پایین تماس مناسبی داشته باشند.

اگر بایت شما سالم باشد هنگام بستن دهان ، دندان ها به راحتی با هم تماس پیدا می کنند بدون اینکه همدیگر را سایش دهند و باعث از بین رفتن یا تخریب دندان ها شوند.

وقتی دندان ها روی هم قرار می گیرند نباید یک فضا یا فاصله قابل توجه بین ردیف دندان های بالا و دندان های پایین وجود داشته باشد.

باید اطمینان حاصل کرد که عملکرد دهان فرد صحیح است. اگر بایت یعنی تماس دندان های فک بالا با فک پایین مناسب نباشد می تواند باعث مشکلات مفصل فکی شود و گاهی منجر به سردرد و یا مشکلات صحبت کردن و جویدن شود.

بنابراین مراجعین باید آگاه باشند که هر چند ممکن است یک فک بی نظمی دندانی داشته باشد و فک دیگر ظاهراً سالم و  بدون مشکل باشد ولی در طی درمان ارتودنسی ثابت ناگزیر هستیم که بر روی دو فک ، دستگاه ارتودنسی را قرار دهیم.

در نهایت دندان های فک بالا باید با دندان های فک پایین تماس مناسب و دقیق داشته باشند و یا اصطلاحا بایت مناسبی ایجاد شود. بنابراین جلسه نخست معاینه ارتودنسی  فقط برای تعیین نیاز یا عدم نیاز به براکت ارتودنسی نیست بلکه عوامل متعدد دیگری هم باید سنجیده شوند.

برهمن سبزواری
برچسب ها: ارتودنسی,