نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی

استفاده از نخ دندان ارتودنسی امری ضروری، در رعایت بهداشت دهان و دندان به ویژه برای افرادی که تحت درمان ارتودنسی هستند، همه ما می دانیم دندان ها یکی از مهم ترین اجزای بدن هستند که در زیبایی و حتی لبخند زیبای افراد نقش به سزایی دارند بنابراین رسیدگی به آن ها بایستی در برنامه روزانه هر فردی گنجانده شود.

 

استفاده از نخ دندان ارتودنسی به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

همانطور که گفته شد در رعایت بهداشت دهان و دندان در همه افراد و به ویژه بیماران تحت درمان ارتودنسی ثابت، استفاده از نخ دندان ارتودنسی امری ضروری است. تمیز شدن نواحی بین دندانی بدون کاربرد نخ دندان مخصوص ارتودنسی غیرممکن است. افرادی که برای مرتب سازی و رسیدگی به سلامت دهان و دندان های خود از روش درمان ارتودنسی استفاده کرده اند به دلیل وجود بریس استفاده از مسواک ها و نخ دندان های معمولی برای آن ها دشوار می باشد، به همین منظور به کار بردن نخ دندان مخصوص ارتودنسی برای این افراد پیشنهاد می شود. برخی از افراد تصور می کنند که در حین درمان ارتودنسی، نخ دندان کشیدن به دلیل وجود بریس ها ناممکن است، با این وجود باید توجه داشته باشید که نخ دندان کشیدن به طور خاص توسط متخصصان در طی این درمان توصیه می شود.

 

اهمیت استفاده از نخ دندان ارتودنسی

افرادی که تنها به کاربرد مسواک بسنده می کنند در معرض بیماری لثه و پوسیدگی های بین دندانی هستند. این نوع پوسیدگی ها معمولا دیرتر کشف می شوند و برای سلامت دندان ها خطر مهمتری هستند. در مواردی که فواصل بین دندانی زیاد است یا تحلیل لثه شدید وجود دارد کاربرد مسواک بین دندانی برای تمیز کردن نواحی بین دندان ها پیشنهاد می گردد. این مسواک ها در بیماران ارتودنسی نیز بسیار مفیدند. به گفته دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد ، در این بیماران برای حداکثر بازدهی باید از نخ های مخصوص ارتودنسی استفاده شود.

بنابه دلایلی از جمله نرسیدن مسواک به فاصله بین دو دندان و یا طولانی و مشکل بودن نخ دندان کشیدن در طول درمان ارتودنسی، برخی افراد از نخ دندان کشیدن امتناع می کنند. توجه داشته باشید که اگر بهداشت دهان و دندان در طی ارتودنسی رعایت نشود، می تواند منجر به پوسیدگی و عفونت دندان شود.

پوسیدگی دندان در ارتودنسی

 

هنگام استفاده از نخ دندان در حین ارتودنسی باید برخی اصول را رعایت کنید. بهترین زمان نخ دندان کشیدن با ارتودنسی بعد از شام و قبل از خواب است. در طول درمان باید توجه ویژه ای به مراقبت و بهداشت دهان و دندان داشته باشید تا از بروز مشکلات لثه و پوسیدگی های دندانی جلوگیری کنید. علاوه بر این، پس از برداشتن بریس ها، دندان های شما طبیعی و استاندارد به نظر خواهند رسید. در صورت استفاده از نخ دندان های سنتی و معمول که یک روش عالی برای تمیز کردن مواد غذایی یا پلاک های دندانی است اولا سعی کنید از نخ دندان های موم دار استفاده کنید تا توسط سیم های دندانی تان پاره نشوند، همچنین 10 الی 15 دقیقه برای این کار وقت صرف کنید تا از تمیزی کامل فضاهای خالی بین دندان های خود مطمئن شوید. حتی اگر استفاده از نخ دندان با وجود براکت ها و سیم ها برایتان کمی مشکل و زمان بر است ولی سعی کنید از آن غافل نشوید.

 

جهت جلوگیری از بیماری های لثه و پوسیدگی دندان، نخ دندان بایستی روزانه حداقل “یک یا دوبار ” مورد استفاده قرارگیرد.

 

نخ دندان مخصوص ارتودنسی از چند قسمت تشکیل شده است؟

  • سوزن های چند سانتیمتری
  • قسمت اسفنجی شکل
  • نخ دندان

در ابتدا بایستی اجازه دهید نخ دندان از طریق سر سوزنی شکل از زیر سیم عبور کنند، سپس دو طرف نخ را در اطراف انگشتان دست گره بزنید و به آرامی و به صورت مورب از محل اتصال بین دندان ها عبور دهید.

انواع نخ دندان مخصوص ارتودنسی

1- نخ دندان ارتودنسی معمولی همراه با عبور دهنده نخ

نخ ارتودنسی

رایج ترین نوع نخ دندان است و معمولا چند رشته ای و آغشته به موم و فلوراید و مواد معطر می باشد. رشته های متعدد نخ دندان باعث افزایش سطح تماس با دندان شده و کارایی آن را افزایش می دهد. در داروخانه ها دو نوع کلی نخ دندان موم دار و فاقد موم وجود دارد. موم موجود در نخ دندان باعث سهولت عبور آن از بین تماس های دندانی سفت می شود زیرا حالت لغزنده به نخ می دهد. افزودن فلوراید به نخ دندان (و سایر محصولات بهداشت دهان مانند دهانشویه یا خمیر دندان) برای افزودن مقاومت مینای دندان در برابر پوسیدگی است. مواد معطر مانند اسانس نعنا نیز کاربرد نخ دندان را خوشایندتر می کنند.

یک وسیله پلاستیکی ظریف با نوک تیز و انتهای حلقه ای شکل است که باعث تسهیل عبور نخ دندان از بین دندان ها یا دستگاه ارتودنسی ثابت می شود. نخ های معمولی را از انتهای حلقه ای شکل آن عبور می دهند. این وسیله مانند سوزن، نخ را هدایت می کند.

برای آشنایی با نحوه استفاده از عبور دهنده نخ دندان ارتودنسی، ویدئو را مشاهد کنید.

 

 

2- نخ دندان نواری

بسته بندی نخ دندان

این نوع نخ دندان مشابه نخ دندان معمولی بوده فقط عرض بیشتری دارند و نواری شکل هستند. به این وسیله سطح تماس با دندان و کارایی نخ را افزایش دهند.

 

3- نخ دندان سوپر فلاس

سوپر فلاس

این نوع نخ دندان در بیماران ارتودنسی ثابت بسیار کاربرد دارد و شامل سه قسمت است : نوک آن (A) پلاستیکی بوده و به عبور نخ از زیر سیم های ارتودنسی کمک می کند. قسمت دوم (B) حالت کاموایی و حجیم دارد و باعث تمیز کردن بهتر دندان ها و دستگاه ارتودنسی می شود. بخش انتهایی و طویل آن (C) مانند نخ دندان معمولی است. متخصصین ارتودنسی معمولا کاربرد این نوع نخ را به بیماران خود توصیه می کنند.

4- گیره نخ دندان

 

 

یک نوع نخ مخصوص با دسته پلاستیکی و یکبار مصرف است که در انواع شکل ها ساخته شده و نخ کشیدن دندان ها را تسهیل و تسریع می نماید. این گیره ها با سر تعویض شونده یا شکل های F یا Y در داروخانه ها موجودند.

چگونگی کاربرد نخ دندان ارتودنسی

 

 

۱- حدود ۵۰ سانتی متر از یک نخ دندان را جدا کنید.

قسمت عمده آن را بر روی انگشتان میانی هر دو دست خود بپیچید.

بطوریکه حدود ۵ سانتی متر آن بین دو انگشت میانی باقی بماند.

کاربرد نخ دندان

۲- نخ را محکم بین انگشت شست و انگشت اشاره خود نگه دارید و به آرامی از تماس بین دندان ها عبور دهید.

برای سهولت عبور نخ دندان، بهتر است از انواع موم دار نخ استفاده شود.

سپس با حرکت اره ای (جلو- عقب) نخ را به آرامی از تماس محکم بین دندان ها عبور داد.

دقت داشته باشید که نخ به صورت ناگهانی و با فشار به لثه برخورد نکند و آن را آزرده نسازد.

کاربرد نخ دندان

۳- به آرامی نخ را بر روی پایه دندان حلقه کنید تا شبیه حرف “ C ” شود و با حرکت بالا و پایین سطح دندان را تمیز نمایید.

دقت کنید که نخ تا زیر خط لثه برود. این روش را باید برای دندان مجاور هم بکار برد.

کاربرد نخ دندان

۴- مطمئن شوید که نخ سطح پشتی آخرین دندان های آسیا را هم تمیز نماید.

در این ویدئو نحوه صحیح کشیدن نخ دندان توسط دکتر سبزواری بطور کامل آموزش داده شده است .

چگونگیاستفاده از نخ دندان

 

علت خونریزی هنگام نخ کشیدن دندان

اگر عادت به نخ کشیدن دندان ها ندارید یا مدتی از آن استفاده نکرده اید، پس از استفاده مجدد نخ دندان ممکن است احساس فشار مختصر بر روی دندان ها داشته باشید یا لثه خونریزی نماید. خونریزی لثه در هنگام کاربرد نخ یا مسواک نشانه هشدار دهنده آغاز بیماری لثه است بنابراین آنرا جدی بگیرید. با انجام مستمر دستورات بهداشت دهان مانند کاربرد مسواک و نخ دندان در طی ۱ یا ۲ هفته بتدریج این خونریزی کاهش یافته و قطع می گردد. اگر خونریزی ادامه داشت باید به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا بررسی های دقیق تری صورت گیرد.

اگر هنگام عبور نخ از بین دندان ها، نخ پاره شده یا ریش ریش شود، باید در جستجوی یک برجستگی یا تیزی غیرطبیعی در بین دندان ها بود. این تیزی می تواند پوسیدگی دندانی یا ترمیم معیوب یا جرم دندانی باشد. توصیه می شود در این موارد معاینه دقیق دندانپزشکی انجام گیرد.

ارتباط سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی بدن

بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید! تحقیقات نشان داده است که بیماری های لثه و دندان می تواند خطر سکته و بیماری قلبی و نیز نقایض جنینی در مادران باردار را افزایش دهد. همچنین بیماری لثه باعث افزایش احتمال ابتلا به زوال عقل (آلزایمر) می گردد.

ثبت نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان مشوق ما برای ارائه مطالب جدید در زمینه دندانپزشکی خواهد بود.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی مفتخر است راهنمای شما برای درمانی مطلوب و موثر باشد.

فهرست مطالب

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگوی شما ۱۵ الی ۲۰:۳۰

inesta
دریافت نوبت دریافت نوبت چت آنلاین تماس با ما واتس اپ