متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی در مشهد

همه ما بارها و بارها با نام متخصص ارتودنسی رو به رو شده ایم، ولی شاید فقط تعداد کمی از ما از ویژگی های اصلی این فرد و همین طور حوزه کاری او به خوبی آگاه باشیم. ارتودنتیست با برخورداری از تحصیلات و تخصص کاری در حوزه درمان دندان ها با ارتودنسی، مشکلات مراجعین خود را به خوبی برطرف خواهد کرد. بسیاری از افراد، یک متخصص ارتودنسی دندان را با دندان پزشک عمومی و همین طور سایر رشته های مشابه اشتباه می گیرند. در این مطلب با شما هستیم تا به طور کامل به بیان این موضوع بپردازیم و شما را با هر آنچه که باید در این زمینه بدانید آشنا کنیم.

 

متخصص ارتودنسی در مشهد

ارتودنسی چیست؟

شاید بهتر باشد که پیش از هر چیز به معرفی مفهوم درست و دقیق ارتودنسی بپردازیم. به طور کلی ارتودنسی به عنوان اولین رشته تخصصی دندان پزشکی شناخته می شود که به مشکلات فک و صورت و بی نظمی دندان ها و تصحیح آنها می پردازد. این رشته هم مانند هر رشته دیگری در حوزه پزشکی به سال ها تحصیل و کسب تخصص نیازمند است تا در نهایت، فرد بتواند به عنوان یک متخصص ارتودنسی شناخته شود.

به طور کلی درمان های ارتودنسی، نظم و زیبایی بسیاری را برای دندان های افراد به ارمغان خواهند آورد. علاوه بر این با اصلاح وضعیت قرارگیری فک های بالا و پایین، نسبت خوب و ایده آلی را بین آنها فراهم کرده و در نتیجه تناسب و زیبایی دهان و دندان را به دنبال خواهد داشت.

 

بهترین ارتودنتیست در مشهد

متخصص ارتودنسی کیست؟

در مفهوم کلی، متخصص ارتودنسی، فردی است که پس از سال ها تحصیل در این رشته توانایی های علمی لازم برای درمان ناهنجاری ها و مشکلات فک و صورت را به دست آورده است. معمولا برای کسب این مقام، لازم است که فرد، دوره دندانپزشکی عمومی را به مدت 6 سال پشت سر بگذارد و بعد از آن هم دوره 3 تا 4 ساله تخصص ارتودنسی را با موفقیت طی کند.

 

 

ویژگی های متخصص ارتودنسی خوب

نکته مهم میزان تجربه یک متخصص در زمینه درمان های ارتودنسی است. باید بدانیم که روند درمانی در ارتودنسی، مانند سایر درمان های دندانپزشکی نیست و ممکن است تا چندین سال هم به طول انجامد. به همین دلیل نیز باید به سراغ یک متخصص باتجربه برویم تا با توجه به هزینه های مالی و زمانی که صرف می کنیم خیال مان از بابت نتیجه نهایی راحت باشد.
یکی دیگر از ویژگی های مهمی که یک ارتودنتیست مجرب نیاز دارد، اخلاق و شخصیت خوب است. این متخصص نیز مانند هر پزشک دیگری باید مقید به قوانین پزشکی و  اخلاق حرفه ای باشد تا بتواند ارتباط خوب و موثری را با مراجعین خود برقرار کند.

بنابراین برای انتخاب یک متخصص ارتودنسی، لازم است که به چند معیار کلیِ مانند نظرات متقاضیان و بیماران قبلی، میزان دانش و تخصص حرفه ای او در زمینه ارتودنسی و همین طور مشاهده نمونه درمان های قبلی متخصص ارتودنسی توجه ویژه ای داشته باشیم.

 

تفاوت پزشک عمومی و متخصص ارتودنسی

 

 

نیاز به متخصص ارتودنسی

بسیاری از افراد با این سوال در ذهن خود مواجه می شوند که از کجا بفهمیم به ارتودنسی نیاز داریم و به متخصص این امر مراجعه نماییم. به طور کلی، شرایط خاصی در فک و دندان ها نشان دهنده نیاز شما به ارتودنسی خواهند بود. این شرایط عبارتند از:

 • عدم تقارن صورت
 • به هم ریختگی زیبایی یک سوم پایین صورت
 • انحراف خط وسط دندان با خط وسط لب
 • انحراف یا کج بودن لبخند
 • عقب و یا جلو بودن فک پایین و بالا
 • قرارگیری نامنظم و نامرتب دندان ها
 • وجود مشکلاتی موقع جویدن غذا
 • مشکلات تکلم و تلفظ بعضی از صداها
 • فاصله زیاد بین دندان ها
 • داشتن دندان های اضافی
 • پوشیده شدن بیش از حد دندان های جلویی فک پایین توسط دندان های جلویی فک ردیف بالا
 • گاز گرفتن مداوم گونه و لثه ها

 

تفاوت میان دندان پزشک عمومی و متخصص ارتودنسی

همان طور که گفته شد متخصص ارتودنسی، علاوه بر دوره دندانپزشکی عمومی، دوره تخصصی ارتودنسی را نیز پشت سر می گذارد، این در حالی است که دندانپزشک عمومی، تنها دوره عمومی دندانپزشکی را طی می کند و به همین دلیل تنها می تواند درمان های ساده ارتودنسی و یا درمان های پیشگیرانه را به انجام برساند، اما آگاهی و تجربه لازم برای درمان مشکلات پیچیده مربوط به ارتودنسی را نخواهد داشت.
به همین دلیل توصیه می شود که برای درمان بی نظمی دندانی و مشکلات فک و صورت و به طور کلی هر آن چیزی که به ارتودنسی مربوط می شود، تنها به ارتودنتیست مجرب مراجعه کنید. تا علاوه بر کیفیت درمان، سرعت انجام آن را هم بالاتر ببرید و نهایتا به نتیجه دلخواه خود برسید.

روند درمانی ارتودنسی

روند درمان ارتودنسی می تواند حتی تا چندین سال نیز به طول انجامد. این زمان با توجه به موقعیت فک و دندان ها و نیز سن  و شرایط بیمار، متفاوت خواهد بود.

عوامل متعددی در مشخص شدن طول مدت درمان ارتودنسی موثر هستند که از میان آنها می توان به نوع و همین طور شدت ناهنجاری های دندان و فک، سن فرد هنگام درمان ارتودنسی، مدت زمان استفاده از پلاک متحرک، مصرف داروهای خاص موثر بر سرعت حرکت دندان ، وضعیت لثه ها و بافت اطراف دندان ها و… اشاره کرد.

 

درباره دکتر سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد

انواع ارتودنسی

شرایط  متنوع فک و دندان ها، روش های متفاوت درمان ارتودنسی را می طلبد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

1. ارتودنسی نامرئی:

قرارگیری دستگاه این نوع از ارتودنسی به گونه ای است که به راحتی قابل مشاهده نخواهد بود. به همین دلیل نیز افراد زیادی برای استفاده از این نوع روش درمانی، تمایل بسیاری نشان می دهند. ارتودنسی نامرئی، خود به دو نوع ارتودنسی لینگوال یا زبانی و همین طور ارتودنسی با براکت های شفاف یا سرامیکی به انجام می رسد.

2. ارتودنسی لینگوال:

این نوع از دستگاه ارتودنسی ثابت در سطح داخلی دندان قرار می گیرد. یعنی نگین ها یا براکت های ارتودنسی در سطح داخل دندان ها و مجاور زبان چسبانده می شوند و بر خلاف ارتودنسی ثابت معمولی، هیچ گونه تغییری در ظاهر دندان ها به وجود نمی آید. از جمله مزایای این روش ، عدم تغییر ظاهر بیرونی دندان ها ست ولی دشواری چسباندن براکت ها و تحمل مشکل دستگاه توسط بیمار از جمله معایب آن است.

3. ارتودنسی ثابت:

در این نوع از ارتودنسی ، نگین ها یا براکت هایی شده بر روی دندان ها چسبانده می شود که با یک سیم و همین طور کش هایی ظریف به یکدیگر متصل می شوند. این نوع از ارتودنسی می تواند انواع حرکت های دندانی را انجام داده و دندان ها را به خوبی جا به جا و مرتب کند. با این حال از جمله معایب این روش می توان به دشواری تمیز کردن نگین ها یا براکت ها و همین طور هزینه بالای ارتودنسی ثابت اشاره کرد.

4. ارتودنسی متحرک:

در این نوع از ارتودنسی برای خارج کردن دستگاه ها دیگر نیازی به متخصص ارتودنسی نیست و فرد، خودش می تواند دستگاه را در زمان غذا خوردن بیرون آورده و بعد آن را سر جای خود قرار دهد. از جمله مزایای ارتودنسی متحرک می توان به سهولت و راحتی شست و شو و تمیز کردن آن، کاهش احتمال ابتلا به بیماری لثه و همین طور هزینه نسبتا پایین تر آن اشاره کرد. با این حال از جمله معایب ارتودنسی متحرک ناتوانی آن در انجام حرکت های دندانی دقیق و پیچیده است.

5. ارتودنسی دیمون:

این روش را می توان به عنوان یکی از جدیدترین روش های ارتودنسی ثابت دانست در آن به جای استفاده از براکت های معمولی همراه با کش های ظریف معمول، از براکت هایی استفاده می شود که به صورت خودکار و کشویی، باز و بسته می شوند در نتیجه اصطکاک کاهش یافته و حرکت دندان ها تسهیل می گردد.

 

سوالات متداول درباره متخصص ارتودنسی

هزینه هر کدام از روش های ارتودنسی چقدر است؟
با توجه به تنوع بسیار گسترده روش های درمانی و مشکلات فکی و دندانی، بدون معاینه دقیق و بررسی عکس های رادیوگرافی در مطب نمی توان هزینه ارتودنسی را تخمین زد.

آیا می توان متخصص ارتودنسی را به عنوان متخصص ترمیمی و زیبایی دندان هم دانست؟
خیر، با وجودی که در تخصص ارتودنسی برخی از روش های درمانی مربوط به اصلاح طرح لبخند نیز به کار می رود اما نمی توان آن را تخصص زیبایی دانست. در واقع ترمیم یا پر کردن دندان ها و نصب روکش یا لمینت دندان ها و سایر پروسه های مشابه در حوزه کاری متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است.

بهترین سن برای مراجعه به متخصص ارتودنسی چه زمانی است؟
برای معاینه اولیه و درمان های ارتودنسی پیشگیری می توان از سنین ۷ تا ۸ سالگی مراجعه کرد اما معمولا بهترین سن برای انجام ارتودنسی ثابت و درمان اکثر مشکلات دندانی حدود ۱۰ تا ۱۲ سالگی است. اگر کودک دلبند شما دچار مشکل فکی باشد ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی متحرک در سنین پایین تر مانند ۸ یا ۹ سالگی داشته باشد.

اگر برای درمان مشکلات دندان و فک خود به متخصص ارتودنسی مراجعه نکنیم چه مشکلی رخ می دهد؟
ردیف نشدن و عدم هماهنگی دندان های دو فک مهم ترین مشکلی است که در چنین شرایطی رخ خواهد داد. با این وجود عواقب این موضوع در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی مراجعه دیر هنگام به ارتودنتیست برای معاینه، می تواند هزینه و البته زمان درمان دندان ها را به مراتب افزایش دهد.

آیا ارتودنسی شامل بیمه می شود؟
بیمه های پایه مانند تامین اجتماعی یا خدمات درمانی در حال حاضر درمان ارتودنسی را پوشش نمی دهند ولی خوشبختانه بسیاری از بیمه های تکمیلی مانند بیمه ایران، دانا، البرز، آسیا، پارسیان و … ارتودنسی را هم در تعهدات خود لحاظ کرده اند و البته بستگی به نوع قراردادی دارد که با شرکت بیمه منعقد شده است.

One thought on “متخصص ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button