ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال یکی از روشهای نوین و البته نه چندان محبوب در درمان ارتودنسی ثابت است که کلیه اجزای دستگاه بر روی سطح داخلی یا پشت دندانها و مجاور زبان قرار می گیرند. وجه تسمیه آن نیز به همین علت است. در این روش از براکتهای فلزی استفاده می شود ولی با توجه به استقرار براکتها در پشت دندانها، طبعا به صورت عادی قابل رویت نیستند و دستگاه ارتودنسی نامرئی به نظر می رسد.

ارتودنسی لینگوال برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ معرفی شد. ولی به علت هزینه های سنگین، مشکلات کاربردی و نتایج نه چندان دلگرم کننده هیچ گاه فراگیر نشد. در صورت آسیب به هر یک از اجزای دستگاه توسط بیمار، تامین مجدد آنها بسیار گران و زمانبر خواهد بود.با وجود این، ارتودنسی لینگوال می تواند در برخی از بیماران ارتودنسی بویژه بزرگسالان و نوجوانان بکار رود. تعیین اینکه کدام بیمار کاندید خوبی برای این درمان است پس از مشورت با متخصص ارتودنسی مشخص خواهد شد.

در ویدئو زیر ،دکتر برهمن سبزواری، متخصص ارتودنسی در مشهد توضیحات مفیدی درباره ارتودنسی لینگوال ارائه داده اند پیشنهاد می کنیم حتما این ویدئو را مشاهده کنید.

 

علم دندانپزشکی دائما در حال پیشرفت است و همین باعث شده است که برای حل مشکلات دندان و فک روز به روز درمان های متنوع تری وجود داشته باشد و افراد دارای حق انتخاب بیشتری باشند، ارتودنسی لینگوال یکی از روش هایی است، که برای مرتب سازی دندان ها به کار می رود و افراد زیادی از آن ها استقبال کرده اند.ارتودنسی لینگوال در واقع ارتودنسی داخلی است و در پشت دندان ها کار گذاشته می شود، از این رو در ظاهر شما به راحتی قابل تشخیص نیست و تنها ممکن است در هنگام صحبت کردن و با دقت زیاد طرف مقابل بتواند به وجود آن پی ببرد.

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی شباهت بسیار زیادی به ارتودنسی ثابت دارد ولی یکی از مهم ترین تفاوت های آن ها این است که برعکس یکدیگر هستند.

 

بهتر است بدانید : 10 نکته که قبل از ارتودنسی باید بدانید!

 

ارتودنسی پشت دندانی برای بزرگسالانی که تمایل ندارند به واسطه ی ارتودنسی ظاهرشان تغییر پیدا کند، گزینه بسیار خوبی می تواند باشد و حتی می توانند پس از مدتی بدون این که کسی متوجه شود، آن ها را از دهانشان خارج کرده و دیگران را با دندان های منظمشان شگفت زده کنند.

مزایای ارتودنسی لینگوال
ارتودنسی لینگوال

مزایای ارتودنسی پشت دندانی

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد، معتقد است جذاب ترین مزیت این روش دیده نشدن براکتها در دهان است، اگر کسی با دقت به دهان بیمار نگاه کند ممکن است براکتهای پشت دندانهای پایین را ببیند. علاوه بر این در صورت تجمع رنگدانه و جرم در اطراف براکتها در طول درمان که بویژه در پشت دندانهای فک پایین شایع است، مشکلات زیبایی ایجاد نمی کند.

ارتودنسی لینگوال
ارتودنسی لینگوال دندانهای بالا و پایین

محدودیتهای درمان با ارتودنسی لینگوال

عمده محدودیتها و معایب این روش به شرح زیر است :

هزینه : این روش یکی از گران ترین تکنیکهای درمان ارتودنسی ثابت است.

زمان : هم طراحی و تهیه دستگاه اختصاصی بیمار و هم جلسه قراردادن دستگاه ارتودنسی بسیار زمانبر خواهد بود.

مشکلات کاربردی : با توجه به استقرار براکتها در پشت دندانها و فاصله کم بین براکتهای مجاور، تنظیم دستگاه بسیار مشکل است.

ناراحتی و آزردگی زبان : این روش برای محیط دهان طراحی گردیده و سعی شده است که حداکثر تطابق با بافتهای دهانی بویژه زبان را داشته باشد. ولی تداخل با زبان و آزردگی آن یک مشکل شایع بیمار بویژه در روزهای اول استقرار دستگاه ارتودنسی است.

در بیمارانی که هم پوشانی عمودی دندانها زیاد است، امکان تداخل دندانهای پایین با دستگاه ارتودنسی لینگوال بالا و کنده شدن براکتها وجود دارد (هم پوشانی عمودی زیاد، به این معنی است که دندانهای پیشین بالا سطح زیادی از دندانهای پیشین پایین را در حالت دهان بسته می پوشانند).

بنابراین هیچ دلیل قانع کننده علمی برای استفاده از دستگاه ارتودنسی لینگوال نسبت به دستگاه ارتودنسی معمول وجود ندارد.

 

بیشتر بدانید : هزینه و قیمت ارتودنسی دندان

 

آیا ارتودنسی لینگوال کارایی دارد؟

یکی از سوال هایی که ذهن بعضی از افراد را درگیر می کند، این است که آیا ارتودنسی لینگوال کارایی خوبی دارد و به وسیله ی آن می توان نتیجه خوبی گرفت یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که این نوع ارتودنسی هیچ تفاوتی از نظر نتیجه بخشی با ارتودنسی ثابت ندارد و دقیقا به همان میزان می تواند در ظاهر شما تاثیر مثبتی برجای گذارد.

مدت زمانی که باید از این نوع ارتودنسی استفاده کنید تا نتیجه مورد نظرتان را بگیرید، کاملا با فرم دندان هایتان مرتبط است، اما معمولا طول مدت درمان بیشتر از دوسال نخواهد بود و اغلب افراد در این بازه به نتیجه دلخواهشان می رسند.

مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی مخفی چیست؟

ارتودنسی لینگوال مزایای بسیاری نسبت به سایر انواع ارتودنسی دارد، از میان آن ها می توانیم به پنهان بودن این نوع ارتودنسی نسبت به ارتودنسی ثابت و دائمی بودن و اثر گذاری قوی تر نسبت به ارتودنسی نامرئی و متحرک اشاره کنیم، زیرا برای استفاده از ارتودنسی نامرئی شما مجبور هستید برای خوردن غذا و یا نوشیدنی هایی مانند نوشابه آن را از دهانتان خارج کرده و بعد از مسواک زدن دوباره آن را بر روی دندان هایتان قرار دهید، از این رو برای افرادی که بیشتر تایم خود را در خارج از منزل به سر می برند، آزار دهنده است، پس بهتر است این افراد از ارتودنسی پشت دندانی یا ثابت استفاده کنند، تا کمتر آزار ببینند.

ارتودنسی مخفی معمولا گران تر از سایر ارتودنسی ها است و به دلیل این که کار بسیار حرفه ای است، تعداد متخصصینی که در این حوزه فعالیت میکنند بسیار اندک هستند و به خصوص افرادی که در شهرستان ها زندگی می کنند، مجبور خواهند بود برای استفاده از این خدمات به شهر های بزرگ تر سفر کنند، که مسلما کار دشواری است و اغلب افراد تمایلی به انجام آن ندارند.

بنابراین معمولاً متخصصین ارتودنسی استفاده از ارتودنسی لینگوال را توصیه نمی کنند.

ثبت نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان مشوق ما برای ارائه مطالب جدید در زمینه ارتودنسی خواهد بود.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی مفتخر است راهنمای شما برای درمانی مطلوب و موثر باشد.

 

کلیک کنید : تصاویر قبل و بعد از ارتودنسی (نمونه درمان ارتودنسی)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button09155794998