ارتودنسی لینگوال

[row h_align=”center”]

[col span__sm=”12″]

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال یکی از روشهای نوین و البته نه چندان محبوب در درمان ارتودنسی ثابت است که کلیه اجزای دستگاه بر روی سطح داخلی یا پشت دندانها و مجاور زبان قرار می گیرند. وجه تسمیه آن نیز به همین علت است. در این روش از براکتهای فلزی استفاده می شود ولی با توجه به استقرار براکتها در پشت دندانها، طبعا به صورت عادی قابل رویت نیستند و دستگاه ارتودنسی نامرئی به نظر می رسد.

ارتودنسی لینگوال برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ معرفی شد. ولی به علت هزینه های سنگین، مشکلات کاربردی و نتایج نه چندان دلگرم کننده هیچ گاه فراگیر نشد. در صورت آسیب به هر یک از اجزای دستگاه توسط بیمار، تامین مجدد آنها بسیار گران و زمانبر خواهد بود.با وجود این، ارتودنسی لینگوال می تواند در برخی از بیماران ارتودنسی بویژه بزرگسالان و نوجوانان بکار رود. تعیین اینکه کدام بیمار کاندید خوبی برای این درمان است پس از مشورت با متخصص ارتودنسی مشخص خواهد شد.

در ویدئو زیر ،دکتر برهمن سبزواری، متخصص ارتودنسی در مشهد توضیحات مفیدی درباره ارتودنسی لینگوال ارائه داده اند پیشنهاد می کنیم حتما این ویدئو را مشاهده کنید.

 

 

علم دندانپزشکی دائما در حال پیشرفت است و همین باعث شده است که برای حل مشکلات دندان و فک روز به روز درمان های متنوع تری وجود داشته باشد و افراد دارای حق انتخاب بیشتری باشند، ارتودنسی لینگوال یکی از روش هایی است، که برای مرتب سازی دندان ها به کار می رود و افراد زیادی از آن ها استقبال کرده اند.ارتودنسی لینگوال در واقع ارتودنسی داخلی است و در پشت دندان ها کار گذاشته می شود، از این رو در ظاهر شما به راحتی قابل تشخیص نیست و تنها ممکن است در هنگام صحبت کردن و با دقت زیاد طرف مقابل بتواند به وجود آن پی ببرد.

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی شباهت بسیار زیادی به ارتودنسی ثابت دارد ولی یکی از مهم ترین تفاوت های آن ها این است که برعکس یکدیگر هستند.

 

بهتر است بدانید : 10 نکته که قبل از ارتودنسی باید بدانید!

 

ارتودنسی پشت دندانی برای بزرگسالانی که تمایل ندارند به واسطه ی ارتودنسی ظاهرشان تغییر پیدا کند، گزینه بسیار خوبی می تواند باشد و حتی می توانند پس از مدتی بدون این که کسی متوجه شود، آن ها را از دهانشان خارج کرده و دیگران را با دندان های منظمشان شگفت زده کنند.

ارتودنسی لینگوال

 

آیا ارتودنسی لینگوال کارایی دارد؟

یکی از سوال هایی که ذهن بعضی از افراد را درگیر می کند، این است که آیا ارتودنسی لینگوال کارایی خوبی دارد و به وسیله ی آن می توان نتیجه خوبی گرفت یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که این نوع ارتودنسی هیچ تفاوتی از نظر نتیجه بخشی با ارتودنسی ثابت ندارد و دقیقا به همان میزان می تواند در ظاهر شما تاثیر مثبتی برجای گذارد.

مدت زمانی که باید از این نوع ارتودنسی استفاده کنید تا نتیجه مورد نظرتان را بگیرید، کاملا با فرم دندان هایتان مرتبط است، اما معمولا طول مدت درمان بیشتر از دوسال نخواهد بود و اغلب افراد در این بازه به نتیجه دلخواهشان می رسند.

 

افراد مناسب برای انجام ارتودنسی لینگوال

در مجموع اکثر بزرگسالان و نوجوانان برای این نوع ارتودنسی مخفی افراد مناسبی محسوب می شوند.

 

انواع ارتودنسی لینگوال

برند مناسب با توجه به پیشنهاد های متخصصین ارتودنسی و انتخاب بیمار انجام می شود. سازوکار و عملکرد تمامین بریس ها، صرف نظر از شرکت سازنده آن، یکسان است و تفاوت آنها تنها به طراحی و شیوه متصل و محکم کردن بریس ها به پشت دندان مربوط می شود.

پرکاربردترین و بهترین برند های ارتودنسی لینگوال عبارتند از :

  • اینکاگنیتو
  • آی برسیز
  • این اویشن
  • سیستم لینگوال سبک STb
  • لبخند مطمئن لینگوال QT

 

مراحل ارتودنسی لینگوال

برای اینکه لینگوال پشت دندان ها (در سمت زبان و کام ) و نه جلوی دندان ها مستقر می شود، جایگزین مناسب تری برای کسانی که می خواهند بدون جلب توجه و دیده شدن بریس ها دندان های خود را مرتب کنند به شمار می رود.
مرحله اول (آغاز) ارتودنسی لینگوال قالب گیری از دندان ها و انتقال قالب به لابراتوار است تا براکت دقیقا متناسب با وضعیت دندان ها و اندازه فک بیمار تهیه و به اصطلاح ساخته شود.
متخصصین ارتودنسی پس از تهیه براکت ها بعد از حدود ۶ هفته با استفاده از سیمان بریس ها را روی سطح داخلی (پشت) دندان ها می چسباند.در ارتودنسی لینگوال نیز همانند روش های قدیمی تر فشار کم اما مداوم بر دندان ها وارد می شود تا دندان ها به آهستگی به سمت موقعیت مناسب خود حرکت کنند.

 

ارتودنسی لینگوال

 

آیا ارتودنسی لینگوال کارایی دارد؟

یکی از سوال هایی که ذهن بعضی از افراد را درگیر خود می کند، این است که آیا ارتودنسی لینگوال کارایی مفیدی دارد و به وسیله ی آن می توان نتیجه خوبی گرفت یا خیر؟
در پاسخ باید بگوییم که این نوع ارتودنسی هیچ تفاوتی از نظر تاثیر گذاری با ارتودنسی ثابت ندارد و دقیقا به همان اندازه می تواند در ظاهر شما تاثیر مثبتی بر جای گذارد. مدت زمانی که باید از این نوع ارتودنسی استفاده کنید تا نتیجه مورد نظرتان را بگیرید، کاملا با فرم دندان هایتان مرتبط است، اما معمولا طول مدت درمان بیشتر از دوسال نخواهد بود و اغلب افراد در این بازه به نتیجه مورد نظر شان می رسند.

 

مراقبت از برس های لینگوال

مانند تمامین ارتودنسی ها رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های لثوی یا پوسیدگی دندان مهم و ضروری است، بخاطر همین مشکلات باید موارد زیر انجام شود :

– مسواک زدن (حداقل ۲ بار در روز)
– تمیز کردن خط لثه و دندان ها با استفاده کردن از مسواک با الیاف گرد و نرم
– در صورت وجود فاصله بین دندان ها، برای از بین بردن پلاک و ذرات غذای باقی مانده بین آنها از مسواک بین دندانی یا نخ دندان استفاده کنید.
– استفاده کردن از وسیله آب پاشی دهان برای بیرون راندن ذرات غذایی گیر کرده در اطراف پلاک ها و دندان ها
– استفاده کردن مکرر از دهان شویه های فلوراید دار برای تقویت دندان ها پاکسازی تخصصی دندان ها باید هر ۶ ماه یکبار انجام شود.

عادت های روزانه مربوط به بهداشت دهان و دندان مانند ۲بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان از پوسیدگی دندان ها و تجمع پلاکت ها جلوگیری می کند.

محدودیتهای درمان با ارتودنسی لینگوال

عمده محدودیتها و معایب این روش به شرح زیر است :

هزینه : این روش یکی از گران ترین تکنیکهای درمان ارتودنسی ثابت است.

زمان : هم طراحی و تهیه دستگاه اختصاصی بیمار و هم جلسه قراردادن دستگاه ارتودنسی بسیار زمانبر خواهد بود.

مشکلات کاربردی : با توجه به استقرار براکتها در پشت دندانها و فاصله کم بین براکتهای مجاور، تنظیم دستگاه بسیار مشکل است.

ناراحتی و آزردگی زبان : این روش برای محیط دهان طراحی گردیده و سعی شده است که حداکثر تطابق با بافتهای دهانی بویژه زبان را داشته باشد. ولی تداخل با زبان و آزردگی آن یک مشکل شایع بیمار بویژه در روزهای اول استقرار دستگاه ارتودنسی است.

در بیمارانی که هم پوشانی عمودی دندانها زیاد است، امکان تداخل دندانهای پایین با دستگاه ارتودنسی لینگوال بالا و کنده شدن براکتها وجود دارد (هم پوشانی عمودی زیاد، به این معنی است که دندانهای پیشین بالا سطح زیادی از دندانهای پیشین پایین را در حالت دهان بسته می پوشانند).

بنابراین هیچ دلیل قانع کننده علمی برای استفاده از دستگاه ارتودنسی لینگوال نسبت به دستگاه ارتودنسی معمول وجود ندارد.

 

بیشتر بدانید : هزینه ارتودنسی

مزایای ارتودنسی پشت دندانی

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد، معتقد است جذاب ترین مزیت این روش دیده نشدن براکتها در دهان است، اگر کسی با دقت به دهان بیمار نگاه کند ممکن است براکتهای پشت دندانهای پایین را ببیند. علاوه بر این در صورت تجمع رنگدانه و جرم در اطراف براکتها در طول درمان که بویژه در پشت دندانهای فک پایین شایع است، مشکلات زیبایی ایجاد نمی کند.

ارتودنسی لینگوال
ارتودنسی لینگوال دندانهای بالا و پایین

مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی مخفی چیست؟

ارتودنسی لینگوال مزایای بسیاری نسبت به سایر انواع ارتودنسی دارد، از میان آن ها می توانیم به پنهان بودن این نوع ارتودنسی نسبت به ارتودنسی ثابت و دائمی بودن و اثر گذاری قوی تر نسبت به ارتودنسی نامرئی و متحرک اشاره کنیم، زیرا برای استفاده از ارتودنسی نامرئی شما مجبور هستید برای خوردن غذا و یا نوشیدنی هایی مانند نوشابه آن را از دهانتان خارج کرده و بعد از مسواک زدن دوباره آن را بر روی دندان هایتان قرار دهید، از این رو برای افرادی که بیشتر تایم خود را در خارج از منزل به سر می برند، آزار دهنده است، پس بهتر است این افراد از ارتودنسی پشت دندانی یا ثابت استفاده کنند، تا کمتر آزار ببینند.

ارتودنسی مخفی معمولا گران تر از سایر ارتودنسی ها است و به دلیل این که کار بسیار حرفه ای است، تعداد متخصصینی که در این حوزه فعالیت میکنند بسیار اندک هستند و به خصوص افرادی که در شهرستان ها زندگی می کنند، مجبور خواهند بود برای استفاده از این خدمات به شهر های بزرگ تر سفر کنند، که مسلما کار دشواری است و اغلب افراد تمایلی به انجام آن ندارند.بنابراین معمولاً متخصصین ارتودنسی استفاده از ارتودنسی لینگوال را توصیه نمی کنند.

 

تفاوت ارتودنسی لینگوال با معمولی در چیست ؟

تنها تفاوتی که ارتودنسی لینگوال با معمولی داری این است که بریس های او به پشت دندان ها متصل می شود، اما ارتودنسی معمولی به جلوی دندان ها وصل می شود.

 

بهترین کاندید ارتودنسی پشت دندانی یا زبانی چیست ؟

برای ورزشکاران، مدل ها، هنر پیشه ها، خواننده ها، موسیقی دانان و همین طور کسانی که مشغله ای دارند که در آن ظاهر زیبا مهم است، می توانند بهترین کاندیدا برای استفاده از این نوع بریس های ارتودنسی باشند.مزایای ارتودنسی پشت دندانی دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی در مشهد، معتقد است که جذاب ترین و مهم ترین مزیت این روش مشاهده نشدن براکتها در دهان است، اگر کسی با دقت زیادی به دهان بیمار نگاه کند ممکن است براکتهای پشت دندانهای پایین را ببیند.
علاوه بر این در صورت تجمع رنگدانه و جرم در اطراف براکتها در طول درمان که به ویژه در پشت دندانهای فک پایین شایع است، مشکلات زیبایی ایجاد نمی کند.

مدت زمان درمان با ارتودنسی مخفی

درمان با ارتودنسی مخفی وابسته است با شدت به هم فشردگی دندان ها یا اختلال های فکی و دندانی که معمولا حدود ۱۸ تا ۳۶ ماه طول می کشد.

 

آیا درمان با سیستم لینگوال در ایران امکان پذیر است ؟

درمان با سیستم لینگوال نیازمند داشتن لابراتوار بسیار قوی است. علی رغم اینکه چند لابراتور در ایران این فعالیت را انجام می دهند، اما انجام این درمان به صورت معمولی برای همه افراد به سادگی میسر نمی باشد. برعکس درمان با براکت از روی دندان ها در سیستم براکتی در پشت دندان ها کاملا باید با برنامه کامل از قبل انجام شود و امکان انعطاف پذیر کردن سیم ها در مطب برای انجام حرکات دندانی بسیار محدود می باشد.

 

هزینه ارتودنسی لینگوال

 هزینه ارتودنسی لینگوال بسیار بالا است و ۴ تا ۵ برابر هزینه درمان با براکت ها از روی دندان می باشد و معمولا هزینه درمان در این روش درمانی بالای ۲۰ میلیون تومان می باشد که برای بسیاری از افراد توجیه اقتصادی ندارد.اما بازگشت هزینه ارتودنسی با سود فراوان همراه است، زیرا به شما اعتماد به نفس و زیبایی هدیه می کند و البته ارتودنسی لینگوال شرایط خاص و هزینه های بالایی دارد چون بریس ها پس از قالب گیری باید حتما به صورت سفارشی تهیه و ساخته شوند، به خاطر همین دلیل است که هزینه او نسبت به سایر دیگر ارتودنسی ها بیشتر است.

ثبت نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان مشوق ما برای ارائه مطالب جدید در زمینه ارتودنسی خواهد بود.

دکتر برهمن سبزواری متخصص ارتودنسی مفتخر است راهنمای شما برای درمانی مطلوب و موثر باشد.

 

کلیک کنید : تصاویر قبل و بعد از ارتودنسی (نمونه درمان ارتودنسی)”

[/col]

[/row]

فهرست مطالب

۳ پاسخ

    1. ارتودنسی لینگوال محدودیت سنی ندارد ولی به دلایل فنی و محدودیت های درمانی، به ندرت به کار می رود.

  1. سلام. من برای اتودنسی پیش دکتر سبزواری اومدم. اتفاقا لینگوال هم انجام دادم با اینکه خیلیا میگفتن درد داره اما اصلا اذیت نشدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخگوی شما ۱۵ الی ۲۰:۳۰

inesta
دریافت نوبت دریافت نوبت چت آنلاین تماس با ما واتس اپ